Zamknij

Rząd podał wysokość minimalnej emerytury w 2023 roku. Rekordowa waloryzacja

07.07.2022 11:16

- Emerytura minimalna w 2023 roku będzie wynosić około 1500 zł brutto – stwierdził Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej.

Stanisław Szwed
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Emerytury czeka wyjątkowo wysoka waloryzacja. Galopująca inflacja sprawiła, że świadczenia trzeba będzie mocno podwyższyć, żeby zachować ich siłę nabywczą. Z danych GUS wynika, że za zakupy warte w 2021 roku 100 zł obecnie trzeba płacić już 115 zł. Tempo wzrostu cen ma na dodatek jeszcze przyspieszyć.

Drożyzna skłoniła rząd do ponownego przyznania 14. emerytury – ZUS podał właśnie ostateczne terminy wypłat dodatkowego świadczenia. Z obozu rządzącego płyną głosy, że „czternastka” ma zostać już na stałe, żeby chronić przed inflacyjną erozją poziom życia seniorów.

Emerytura minimalna 2023. Rząd podał kwotę

Od 1 lipca zaczął obowiązywać nowy, poprawiony Polski Ład. Dla części emerytów oznacza to otrzymywanie wyższej kwoty na rękę. Zmiana nie dotyczy seniorów z niskimi emeryturami – oni nie skorzystają z obniżenia stawki PIT, gdyż i tak nie płacili podatku dochodowego.

Niższe świadczenia wzrosną więc dopiero w marcu 2023 roku, gdy przeprowadzona zostanie coroczna waloryzacja. Ta, zgodnie z zapowiedziami wiceministra Szweda, będzie rekordowo wysoka.

- W przyszłym roku minimalna emerytura może wynieść ok. 1500 zł. Takie są nasze szacunki. Tyle samo wyniesie 13. emerytura - powiedział Szwed w rozmowie z „Super Expressem”.

Emerytury do wysokości 2500 zł brutto obciążone są tylko składką zdrowotną w wysokości 9 procent. 1500 zł brutto przełoży się więc na 1365 zł netto. Taka sama kwota zostanie wypłacona jako 13. emerytura – zakładając, że zostanie ona zwolniona z podatku dochodowego.

W innym przypadku PIT byłyby pobierany w przypadku przekroczenia przez sumę świadczenia podstawowego i „trzynastki” kwoty 2500 zł brutto. W wielu przypadkach pobrana przez fiskusa zaliczna musiałaby zostać zwrócona w rozliczeniu rocznym, jeśli średnia wysokość emerytury nie przekroczyłaby 2500 zł miesięcznie, a więc 30 000 zł rocznie.

loader

RadioZET.pl/Super Express