Oceń
Zmiany klimatyczne wpływają na sytuację gospodarczą i ekologiczną kraju. Minister klimatu i środowiska powiedziała podczas Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2022, że Polska musi przemyśleć podejście do taksonomii i polityki klimatyczno-energetycznej. - Obecnie, w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, bezpieczeństwo energetyczne i solidarność państw członkowskich Unii Europejskiej nabiera szczególnego znaczenia. Dlatego musimy z szerokim gronem ekspertów rozmawiać o transformacji – podkreśliła Anna Moskwa.
Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2022
Wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska skomentował działania militarne w Europie. - Sytuacja w Ukrainie powoduje, że łuski z oczu opadły elitom europejskim. Jeszcze przed rokiem 2015 mówiliśmy o zagrożeniu szantażu energetycznego ze strony Rosji, zagrożeniu jakie wynika z budowy gazociągu Nord Stream 1 i Nord Stream2. Obserwowaliśmy spoufalanie się elit europejskich z elitami rosyjskimi - podsumował wiceminister.
I DZIEŃ SZCZYTU KLIMATYCZNEGO TOGETAIR 2022:
Transformacja energetyczna i droga do neutralności klimatycznej to jedne z największych współczesnych wyzwań stojących przed społeczeństwami europejskimi. Dyskusje na temat nowych rozwiązań toczą się równocześnie na dwóch scenach Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2022.
– Obecna sytuacja geopolityczna zmusza nas do nowej, pogłębionej refleksji nad bezpieczeństwem energetycznym. Jest to trudny i wielowymiarowy temat, o którym musimy rozmawiać i znaleźć najlepsze rozwiązania. Bezpieczeństwo energetyczne ma fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa kraju i Europy, która potrzebuje konkurencyjnej gospodarki i społecznego rozwoju – powiedziała Agata Śmieja, Prezes Fundacji Czyste Powietrze oraz pomysłodawczyni Szczytu Klimatycznego TOGETAIR.
II DZIEŃ SZCZYTU KLIMATYCZNEGO TOGETAIR 2022:
W 2022 roku formuła szczytu rozszerzona jest na poziom międzynarodowy, wzmacniając współpracę na linii Polska - kraje Trójmorza - Unia Europejska.
– Inicjatywa Szczytu Klimatycznego TOGETAIR oraz wypracowana w jego ramach metodologia wymiany myśli pomiędzy różnymi środowiskami stwarza nowe możliwości efektywnego dialogu. W perspektywie środkowoeuropejskiej, unijnej i transatlantyckiej może stać się – przy zaangażowaniu innych krajów i regionów europejskich – paneuropejskim i transatlantyckim narzędziem wymiany wiedzy i najlepszych praktyk oraz harmonizacji celów i założeń polityki klimatycznej – mówi Artur Beck, producent i organizator Szczytu Klimatycznego TOGATAIR, Prezes Fundacji Pozytywnych Idei.
III DZIEŃ SZCZYTU KLIMATYCZNEGO TOGETAIR 2022:
Pełna relacja z trzech dni Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2022 dostępna jest na stronie wydarzenia.
RadioZET.pl
Oceń artykuł