Zamknij

Minister o wojnie w Ukrainie podczas TOGETAIR 2022: "Łuski z oczu opadły elitom europejskim"

20.04.2022 14:25

Niezależność energetyczna Polski i Europy w perspektywie polityki klimatycznej to tematy podejmowane podczas Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2022. Wiceminister klimatu Ireneusz Zyska powiedział w trakcie wydarzenia, że “sytuacja w Ukrainie powoduje, że łuski z oczu opadły elitom europejskim". 

Minister o wojnie w Ukrainie podczas TOGETAIR 2022: "Łuski z oczu opadły elitom europejskim"
fot. TOGETAIR 2022

Zmiany klimatyczne wpływają na sytuację gospodarczą i ekologiczną kraju. Minister klimatu i środowiska powiedziała podczas Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2022, że Polska musi przemyśleć podejście do taksonomii i polityki klimatyczno-energetycznej. - Obecnie, w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, bezpieczeństwo energetyczne i solidarność państw członkowskich Unii Europejskiej nabiera szczególnego znaczenia. Dlatego musimy z szerokim gronem ekspertów rozmawiać o transformacji – podkreśliła Anna Moskwa.

Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2022

Wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska skomentował działania militarne w Europie. - Sytuacja w Ukrainie powoduje, że łuski z oczu opadły elitom europejskim. Jeszcze przed rokiem 2015 mówiliśmy o zagrożeniu szantażu energetycznego ze strony Rosji, zagrożeniu jakie wynika z budowy gazociągu Nord Stream 1 i Nord Stream2. Obserwowaliśmy spoufalanie się elit europejskich z elitami rosyjskimi - podsumował wiceminister.

I DZIEŃ SZCZYTU KLIMATYCZNEGO TOGETAIR 2022:

Transformacja energetyczna i droga do neutralności klimatycznej to jedne z największych współczesnych wyzwań stojących przed społeczeństwami europejskimi. Dyskusje na temat nowych rozwiązań toczą się równocześnie na dwóch scenach Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2022.

Obecna sytuacja geopolityczna zmusza nas do nowej, pogłębionej refleksji nad bezpieczeństwem energetycznym. Jest to trudny i wielowymiarowy temat, o którym musimy rozmawiać i znaleźć najlepsze rozwiązania. Bezpieczeństwo energetyczne ma fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa kraju i Europy, która potrzebuje konkurencyjnej gospodarki i społecznego rozwoju – powiedziała Agata Śmieja, Prezes Fundacji Czyste Powietrze oraz pomysłodawczyni Szczytu Klimatycznego TOGETAIR.

II DZIEŃ SZCZYTU KLIMATYCZNEGO TOGETAIR 2022:

W 2022 roku formuła szczytu rozszerzona jest na poziom międzynarodowy, wzmacniając współpracę na linii Polska - kraje Trójmorza - Unia Europejska.

 – Inicjatywa Szczytu Klimatycznego TOGETAIR oraz wypracowana w jego ramach metodologia wymiany myśli pomiędzy różnymi środowiskami stwarza nowe możliwości efektywnego dialogu. W perspektywie środkowoeuropejskiej, unijnej i transatlantyckiej może stać się – przy zaangażowaniu innych krajów i regionów europejskich – paneuropejskim i transatlantyckim narzędziem wymiany wiedzy i najlepszych praktyk oraz harmonizacji celów i założeń polityki klimatycznej – mówi Artur Beck, producent i organizator Szczytu Klimatycznego TOGATAIR, Prezes Fundacji Pozytywnych Idei.

III DZIEŃ SZCZYTU KLIMATYCZNEGO TOGETAIR 2022:

Pełna relacja z trzech dni Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2022 dostępna jest na stronie wydarzenia.

RadioZET.pl