Zamknij

Ministerstwo wydłuży urlop aż o 9 tygodni. Wymóg Unii Europejskiej

17.02.2022 15:27

Ministerstwo Rodziny pracuje nad wydłużeniem urlopu rodzicielskiego. I to od razu o 9 tygodni, tak by zrównać go do z urlopem macierzyńskim. To wymagane przez Unię Europejską zmiany wdrożone dyrektywą „work-life-balance”.

Marlena Maląg
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Urlop rodzicielski dla ojców, nazywany powszechnie tacierzyńskim, zostanie zrównany długością z urlopem macierzyńskim. To jedna z kilku ważnych zmian w prawie szykowanych przez Ministerstwo Rodziny; w Polsce pojawi się między innymi zupełnie nowy rodzaj urlopu.

Zrównanie urlopu macierzyńskiego z tacierzyńskim ma według minister Marleny Maląg „zachęcić ojców do opieki nad dziećmi”. Planowane zmiany trafiły już do konsultacji społecznych, a wdrożone mają zostać przed sierpniem 2022 roku.

Urlop rodzicielski wydłużony. Polska dostosowuje prawo do unijnego

- Ojcostwo to przygoda życia, ale i odpowiedzialność – stwierdziła w „Gościu Wydarzeń” na Polsacie Marlena Maląg. Minister rodziny zapowiedziała zmiany w prawie, które mają umożliwić większe zaangażowanie się ojców w opiekę nad dziećmi.

Przysługujący im urlop rodzicielski to obecnie 32 tygodnie. Czas na zostanie w domu i zajmowanie się dziećmi jest wydłużany o dwa tygodnie, jeśli na świat przyszły bliźniaki lub nawet większa liczba dzieci.

Urlop macierzyński trwa 41 tygodni i do takiej właśnie wartości zostanie wydłużony urlop tacierzyński, czyli rodzicielski.

Oprócz zmian uznawanych za pozytywne zostaną także wprowadzone modyfikacje, które rodzicom mogą się nie spodobać. Dodatkowe tygodnie urlopu rodzicielskiego będą bowiem nieprzekazywalne. Obecne prawo daje możliwość przekazania wolnego matce. Po zmianach niewykorzystany urlop będzie przepadał.

Maląg oświadczyła, że „badania demograficzne pokazują, że projekt będzie spełniać dyrektywę w zakresie łączenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym”.

loader

RadioZET.pl