Zamknij

Morawiecki obiecał Czechom „dostęp do morza”. Cel? Uniezależnienie się od Rosji

PAP
03.06.2022 16:11

- Zrobimy wszystko, by polskie porty były dostępne dla czeskiego handlu - zapewnił. Szef polskiego rządu obiecał, że pomoże Czechom uniezależnić się gospodarczo od Rosji.

Polskie porty dla Czechów
fot. PAP/Marcin Obara

Wojna w Ukrainie trwale zmieniła międzynarodowe stosunki gospodarcze. Zachód odciął się od Moskwy, za co często płaci wysoką cenę. Polski rząd obiecał Czechom pomoc w uniezależnieniu się od Rosji. - Zrobimy wszystko, by polskie porty były dostępne dla czeskiego handlu – zapewnił Morawiecki.

Polskie porty dostępne dla Czechów

Za nami międzyrządowe konsultacje Czech i Polski. Szefowie rządów spotkali się w Pradze i ustalili wspólny plan działania w obliczu rosyjskiej agresji w Ukrainie. Zwieńczeniem rozmów było podpisanie umów o współpracy między resortami obu krajów w sprawie obronności i infrastruktury.

Jak ocenił premier Morawiecki, obydwa kraje mierzą się z inflacją, która zdaniem szefa rządu oparta jest na „czynnikach zewnętrznych”. Polski premier zwrócił też uwagę, że Polska i Czechy są dla siebie jednymi z głównych partnerów handlowych.

Będziemy realizować połączenia strukturalne ze zdwojoną mocą. Polska postara się dopomóc Republice Czeskie, żeby uniezależnić się od ruskich, od szantażystów, od tych, którzy rozpoczęli wojnę 

Mateusz Morawiecki

-Będziemy robili wszystko, żeby nasze porty nad Bałtykiem były dostępne dla handlu i potrzeb czeskich - dodał polski premier.

loader

RadioZET.pl/PAP