Obserwuj w Google News

Można stracić świadczenie z ZUS. Ważne terminy dla uczniów i studentów

Katarzyna Witwicka
1 min. czytania
09.09.2022 14:43
Zareaguj Reakcja

Uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, powinni poinformować urząd o tym, że kontynuują naukę. Nienależnie pobrane świadczenie trzeba będzie zwrócić z odsetkami – ostrzegł ZUS.

Można stracić świadczenie z ZUS
fot. WDnet Creation/Shutterstock (ilustracyjne)

ZUS przypomina o ważnych terminach. Do końca września uczniowie, którzy ukończyli 16 lat i pobierają rentę rodzinną, powinni złożyć w ZUS zaświadczenie o kontynuowaniu nauki, w przeciwnym razie stracą świadczenie. Studenci mają czas do końca października - poinformował w komunikacie przekazanym PAP Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Renta rodzinna. ZUS: uczniowie powinni zgłosić się do urzędu

Urząd przypomniał, że renta rodzinna przysługuje dzieciom do 16. roku życia lub 25. roku życia – pod warunkiem, że kontynuują naukę. W związku z tym wymogiem uczniowie powinni zgłosić zaświadczenie o kontynuacji nauki do końca września, a studenci – do końca października. Taki dokument powinna wydać im szkoła lub uczelnia.

Redakcja poleca

„Jeżeli termin nie zostanie dotrzymany, nastąpi przerwa w wypłacie renty" – ostrzegł ZUS. 

Urząd ostrzegł także, że próba oszustwa się nie opłaci. Uczeń lub student, który nie powiadomi ZUS-u, że przestał uczęszczać do szkoły lub na uczelnię, w razie kontroli będzie musiał zwrócić pobrane z ZUS pieniądze z odsetkami.

RadioZET.pl/ZUS