Obserwuj w Google News

Narodowy Spis Powszechny. GUS opublikował wstępne dane

2 min. czytania
27.01.2022 13:27
Zareaguj Reakcja

Główny Urząd Statystyczny podsumował ubiegłoroczny Spis Powszechny. Co zmieniło się w ostatniej dekadzie? Wskaźniki demograficzne pozostawiają wiele do życzenia. Populacja zmniejszyła się o 0,9 proc.

Spis Powszechny wyniki
fot. ROBERT STACHNIK/REPORTER/East News

Spis Powszechny z 2021 roku ma służyć walce o lepsze wskaźniki demograficzne – uznał premier Mateusz Morawiecki. Główny Urząd Statystyczny podsumował wyniki ubiegłorocznego spisu.

W opublikowanej informacji o wstępnych wynikach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 GUS podaje, jak na przestrzeni ostatniej dekady zmieniły się wskaźniki demograficzne.

Spis Powszechny 2021. Wyniki

Szef rządu mówił podczas konferencji prasowej, że taki spis to „jedno z najważniejszych narzędzi, instrumentów prowadzenia polityki, ponieważ pomaga w sposób maksymalnie obiektywny wyłonić wiele wniosków, od których potem zależy polityka gospodarcza, polityka inwestycyjna, społeczna czy w wielu innych obszarach”.

Z pewnością Polska będzie musiała się w najbliższym czasie zmierzyć z kilkoma pułapkami demograficznymi, bo to nie tylko spadek dzietności, który jest cechą charakterystyczną bardzo wielu społeczeństw, ale też starzenie się społeczeństw czy ubytek ludności związany z falami migracyjnymi - Mateusz Morawiecki

Z opublikowanych przez GUS danych wynika, że w naszym kraju żyje ponad 38 mln osób. Populacja zmniejszyła się o 0,9 proc. w porównaniu z wynikami spisu z 2011 roku.

Struktura ludności według GUS
fot. GUS

Liczba kobiet uległa zmniejszeniu o 187,8 tys., a mężczyzn – o 144,4 tys. Kobiet jest jednak więcej niż mężczyzn. Stanowią one 51,5 proc. populacji, a mężczyźni 48,5 proc.

Struktura ludności według GUS 1
fot. GUS

Wyniki spisu odzwierciedlają też sytuację na rynku nieruchomości. Na terenie Polski zlokalizowanych było 15,2 mln mieszkań. Liczba mieszkań zwiększyła się o 12,6 proc. w porównaniu ze spisem z 2011 rokiem.Powierzchnia mieszkań pozostających do dyspozycji ludności według stanu na 31 marca 2021 r. wyniosła  łącznie ponad 1121 mln mkw i w stosunku do wyników Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2011 zwiększyła się o prawie 175 mln mkw.

Redakcja poleca

RadioZET.pl