Zamknij

Nauczyciele znowu dostali niższe pensje: Zabrano nawet 90 proc. dodatkowego wynagrodzenia

07.02.2022 08:25

Polski Ład spowodował chaos w dokumentacji podatkowej i rozliczeniach finansowych. W pierwszej kolejności utrudnienia odczuli przedsiębiorcy, ale zmiany dotknęły także nauczycieli czy policjantów. Kolejne osoby otrzymały właśnie niższe wynagrodzenia.

Nauczyciele znowu dostali niższe pensje: Zabrano nawet 90 proc. dodatkowego wynagrodzenia
fot. Stanislaw Bielski/REPORTER/EastNews

Polski Ład na początku 2022 roku negatywnie zaskoczył nauczycieli i mundurowych, którzy otrzymali niższe pensje o kilkaset złotych. Rzecznik rządu wyjaśniał wówczas, że mogło dojść do nieprawidłowego odliczenia zaliczki na podatek dochodowy i zapewniał, że "pensja za luty zostanie wypłacona w prawidłowy sposób".  Minister finansów Tadeusz Kościński uprzedził, że sytuacja może się powtórzyć i miał rację. Nauczyciele ponownie dostali niższe pensje.

W związku z katastrofalnym debiutem Polskiego Ładu, Jarosław Kaczyński zapowiedział wyciągnięcie konsekwencji personalnych, co oznaczać ma dymisje oraz rekonstrukcję rządu. Jarosław Gowin wskazał, kto faktycznie odpowiadał za przygotowanie Polskiego Ładu, a kto stanie się zapewne „kozłem ofiarnym” w walce frakcji Prawa i Sprawiedliwości.

Niższe pensje nauczycieli z powodu Polskiego Ładu

„Dziennik Gazeta Prawna” poinformował, że łączne obciążenia z tytułu PIT i składek ZUS w przypadku nauczycieli, którzy dostawali pieniądze za nadgodziny za styczeń 2022 roku, potrafiły wynieść nawet 90 proc. wypłaty brutto. Osoba, która miała dostać dodatkowe wynagrodzenie w wysokości ok. 750 zł, otrzymała 16 zł.

Część nauczycieli ponownie zobaczyła na kontach niższe wynagrodzenia. Chodzi o styczniowe nadgodziny oraz pensję zasadniczą za luty. Na forach pojawiają się już paski wynagrodzeń, z których wynika, że od podstawy opodatkowania wynoszącej ponad 1,3 tys. zł zaliczki na podatek mogą wynieść nawet 678 zł. Dlaczego ponownie pojawił się ten problem? Tłumaczy to w rozmowie z DGP starszy menedżer w dziale doradztwa prawnopodatkowego PwC Grzegorz Ogórek.

Wydaje się, że system płacowy naliczający wynagrodzenia nauczycielom policzył zaliczki PIT podwójnie. W potrąceniu znalazła się suma zaliczek za 2022 r. oraz prawdopodobnie ta należna za 2021 r. Grzegorz Ogórek, starszy menedżer w dziale doradztwa prawnopodatkowego PwC

Czytamy w dzienniku, że jest także inna możliwość. Otóż nauczyciele z wyższymi pensjami mogli odczuć negatywne skutki przekroczenia górnego limitu ulgi dla klasy średniej. Po wypłacie w styczniu trzynastki i dodaniu pensji zasadniczej mogli przekroczyć górny limit ulgi (11 141 zł) i stracić do niej prawo w miesiącu otrzymania wynagrodzeń.

Gazeta podkreśla, że za zaniżenie pensji mogą również odpowiadać sami nauczyciele, którzy z obawy przed skomplikowanymi zasadami stosowania ulgi dla klasy średniej złożyli wnioski o jej niestosowanie.

loader

RadioZET.pl/DGP/PAP