Zamknij

Nie działa najnowszy blok węglowy w Polsce. Tauron wydał komunikat

08.08.2022 20:58
Elektrownia Jaworzno
fot. Tomasz Kawka/East News

Blok energetyczny o mocy 910 megawatów w Jaworznie został czasowo odstawiony w związku z koniecznością przeprowadzenia pełnego procesu oczyszczenia kotła oraz odżużlacza. Jednostka wznowi produkcję energii jeszcze w tym tygodniu – poinformował Tauron.

Onet poinformował w poniedziałek o awarii bloku w Jaworznie, skutkującej przerwą w produkcji prądu. Przyczyną – według portalu – ma być uszkodzenie odżużlacza. W ub. tygodniu, powołując się na informacje wykonawcy bloku, firmy Rafako, Onet napisał, że może dojść do awarii bloku z powodu złej jakości spalanego węgla. Tauron zapewnił w odpowiedzi m.in., że blok ma zaawansowane systemy wykrywania zanieczyszczeń zawartych w paliwie. Grupa poinformowała też, że jednostka ma zapewnione paliwo.

Jaworzno. Nowy blok węglowy nie działa

"Ze względu na konieczność uprzedniego wychłodzenia kotła, aby ekipy mogły przeprowadzić konieczne prace wewnątrz, kluczowe prace prowadzone są etapowo. Ze względu na okres letni i temperaturę otoczenia, proces ten trwa odpowiednio dłużej" – wyjaśnił Tauron w poniedziałkowym oświadczeniu, będącym odpowiedzią na publikację Onetu.

"Proces ten nie powoduje konieczności długiego postoju bloku. Ponowna synchronizacja jednostki z siecią elektroenergetyczną jest zaplanowana jeszcze na ten tydzień" – poinformował rzecznik spółki Łukasz Zimnoch.

Wybudowany kosztem ponad 6 mld zł węglowy blok 910 MW w Elektrowni Jaworzno III uruchomiono z opóźnieniem w listopadzie 2020 roku. W czerwcu ub. roku został wyłączony z powodu usterek, naprawianych od tego czasu przez wykonawców z konsorcjum Rafako-Mostostal Warszawa. Zgodnie z pierwotnym harmonogramem prac, blok miał zostać uruchomiony do 25 lutego 2022 roku, co jednak nie doszło do skutku.

Równolegle do prac naprawczych, przy udziale Prokuratorii Generalnej trwały mediacje między Tauronem a wykonawcą bloku. W grudniu ub. roku konsorcjum Rafako i Mostostalu Warszawa oraz należąca do Taurona spółka Nowe Jaworzno Grupa Tauron (NJGT) podpisały ugodę, zawierającą nowy harmonogram naprawy. Termin synchronizacji bloku z siecią zaplanowano wówczas (a następnie zrealizowano) na 29 kwietnia br., zaś termin zakończenia okresu przejściowego – na 30 października 2022 roku. Kolejne mediacje mają dotyczyć wypracowania nowego harmonogramu.

RadioZET.pl/PAP/Onet

CMjBQLDAsUGw=