Zamknij

Nie stać nas na oszczędzanie? Co czwarty Polak chciałby odłożyć, ale nie ma z czego

Katarzyna Witwicka
12.05.2022 14:33

Rosnąca inflacja sprawiła, że coraz więcej Polaków żyje od wypłaty do wypłaty, bez możliwości odłożenia pieniędzy „na czarną godzinę”. Z badania Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że 25 proc. ankietowanych nie stać na oszczędzanie.

Polaków nie stać na oszczędzanie
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Inflacja rośnie w niespotykanym tempie. Ceny w skali roku w kwietniu wzrosły o 12,3 proc., co uderzyło po kieszeni Polaków. Jednocześnie coraz większą część domowych budżetów pochłaniają zobowiązania względem banków. Raty kredytów poszybowały wraz ze wzrostem stóp procentowych. 25 proc. ankietowanych Polaków mówi wprost: nie stać nas na oszczędzanie.

Co czwarty Polak chciałby odłożyć pieniądze, ale nie ma z czego

„Rosnąca inflacja oraz wojna bardziej mobilizują do oszczędzania niż pandemia” – czytamy w opracowaniu Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor „Inflacja i wojna w Ukrainie a budżety domowe Polaków”. Z badania wynika, że Polacy coraz częściej dostrzegają potrzebę oszczędzania, ale niewystarczające płace i rosnące wydatki nie zawsze im to umożliwiają.

  • 25 proc. ankietowanych widzi potrzebę posiadania „poduszki finansowej”. 9 miesięcy temu taką konieczność dostrzegało 9 proc. respondentów.
  • 24 proc. badanych stwierdziło, że nie stać ich na regularne odkładanie, przede wszystkim ze względu na zbyt niskie dochody.
  • Połowa ankietowanych deklaruje, że posiada oszczędności w kwocie przynajmniej trzykrotności swojej pensji.

– W wyniku przyspieszenia inflacji i wybuchu wojny udział osób niewidzących potrzeby oszczędzania spadł do 4 proc., a odsetek osób, które ją dostrzegają, wzrósł do 25 proc., szczególnie wśród przedstawicieli najmłodszych pokoleń. Fakt, że wchodzący w dorosłość zderzają się z takimi wyzwaniami jak pandemia, a teraz wojna i bardzo wysoka inflacja, z pewnością będzie miał wpływ na ich podejście do finansów przez całe życie mówił Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Ekspert zauważył także, że „niepokojące jest to, że tak wielu Polaków nie stać na oszczędzanie”. - To czynnik, który w sytuacji, gdy pojawią się jakiekolwiek trudności finansowe, może wpłynąć na problemy z regulowaniem bieżących, podstawowych zobowiązań. A firmy działające na rzecz konsumentów mogą mieć większe niż dotychczas trudności ze ściąganiem należności – dodał. 

Problemy z regularnym odkładaniem pieniędzy deklarują głównie kobiety w wieku 55-64 lata z wykształceniem zawodowym. Jak czytamy w raporcie, z systematycznym oszczędzaniem najlepiej radzą sobie jednak osoby po 64 roku życia, mężczyźni, posiadający wyższe wykształcenie, z adresem w aglomeracji. I takie też osoby mają najczęściej odłożoną równowartość trzech miesięcznych płac.

loader

RadioZET.pl/BIG InfoMonitor