Obserwuj w Google News

Nie tylko dodatek węglowy. Rząd szykuje nowe wsparcie dla rodzin

2 min. czytania
01.08.2022 09:03
Zareaguj Reakcja

Propozycja wypłaty dodatku węglowego podzieliła społeczeństwo. Ci, którzy nie używają węgla do ogrzania domu, także ponoszą wyższe koszty rachunków, ale na wsparcie, zgodnie z ustawą, liczyć nie mogą. To ma się jednak zmienić. Jak podał „Dziennik Gazeta Prawna”, rząd myśli nad rozszerzeniem wypłat.

Będą pieniądze dla rodzin
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Dodatek węglowy w kwocie 3000 złotych będzie wypłacony przez gminy tym, którzy zadeklarują, że używają węgla do ogrzania domu. Ci, którzy pośrednio korzystają z węgla i mają zawartą umowę z siecią miejską, bądź też korzystają z gazu, także płacą więcej. Ustawodawca nie uwzględnia ich jednak w planie dopłat. To może się jednak zmienić.

Dodatek nie tylko na węgiel

„Trwa liczenie skutków finansowych rozszerzenia dodatku węglowego na pozostałe rodzaje paliw. Należy się spodziewać, że koszty będą liczone w miliardach złotych” – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Redakcja poleca

Inflacja tymczasem nie hamuje, odczyt za lipiec wskazał, że ceny rosły w tempie 15,5 proc. rok do roku. Motorem wzrostu cen niezmiennie są rachunki za prąd, gaz i ciepło. Jak podaje dziennik, rząd chce złagodzić skutki wzrostu cen dla wszystkich, nie tylko tych używających węgla do ogrzania domu i planuje kolejne dopłaty.

– Na pewno będzie to dotyczyć oleju opałowego, pelletu, gazu LPG. Być może także drewna – zdradził rozmówca „DGP”. Wysokość dopłat ma być proporcjonalna do skali podwyżek cen poszczególnych paliw. Projekt, który wprowadzi nowe świadczenie, ma być procedowany jeszcze w sierpniu. Ustawa uwzględniać będzie wsparcie dla ciepłowni, a także obniżkę podatku VAT na pellet, olej opałowy i węgiel.

 

Eksperci wskazują, że wsparcie rodzin w okresie grzewczym w tym sezonie będzie wyjątkowo kosztowne. Już teraz mowa o 11,5 mld złotych.

RadioZET.pl/”Dziennik Gazeta Prawna”