Zamknij

Nowa opłata gazowa „pozwoli uniknąć bankructw”. Niemcy szykują się na wyższe rachunki

Katarzyna Witwicka
16.08.2022 12:31
Opłata gazowa
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Niemiecki rząd znalazł sposób na kryzys energetyczny. By zapewnić ciągłość dostaw gazu, wprowadzi nowe opłaty dla obywateli – informuje „Deutsche Welle”. Niemcy już od października płacić będą dodatek gazowy.

Wojna w Ukrainie i uniezależnienie się od rosyjskich surowców będzie sporo kosztowało mieszkańców całej Europy. Szukanie alternatywnych źródeł importu gazu bywa kosztowne, lecz nie tylko cena stanowi w tym przypadku problem. Greenpeace oszacował, że jeśli Polska już teraz nie zadba o nowe kontrakty na dostawę surowca, gazu na zimę może zabraknąć. Za naszą zachodnią granicą dostawcy gazu działają na granicy opłacalności, gdyż nie chcą obciążać klientów dodatkowymi kosztami. Te okażą się jednak nieuniknione.

Opłata gazowa doliczana do rachunków 

Około 2,4 eurocenta za kilowatogodzinę – tyle wyniesie nowa opłata gazowa, która zostanie wprowadzona w Niemczech od października. Jak czytamy w Deutsche Welle, rząd chce wesprzeć importerów, którzy zawarli długoletnie kontrakty z odbiorcami, ale od czasu wojny w Ukrainie, nie są w stanie zagwarantować stałych cen.

 

„Mają obowiązek dostarczać gaz do odbiorców, ale nie mogą obciążyć ich zwiększonymi kosztami. Nowa opłata ma w 90 procentach pokryć zwiększone koszty. Władze liczą, że pozwoli to uniknąć bankructw dostawców i tym samym zakłóceń w zaopatrzeniu w gaz” – czytamy w dzienniku.

Przerzucenie kosztów na obywateli, wśród których blisko połowa używa gazu do ogrzewania, może doprowadzić do zubożenia społeczeństwa. Niemiecki rząd zdecydował jednak, że będą ulgi dla tych, którzy nie będą w stanie uiszczać nowej opłaty.

Taka opłata ma być tymczasowa. Przez pół roku będą ją wnosić nie tylko gospodarstwa domowe, lecz także firmy. Ulgą dla mieszkańców być może okaże się zniesienie VAT-u od tej opłaty, o co niemiecki rząd wnioskować w Brukseli.

Polski rząd z kolei ma zająć się projektem zakładającym dopłaty do rachunków za ogrzewanie. Do tej pory wprowadzono dodatek jedynie na zakup węgla.

RadioZET.pl/DW

CMjBQLDAsUGw=