Zamknij

Nowa opłata za komputer i telewizor. Do 4 procent ceny brutto nowego sprzętu

05.07.2022 15:06

Zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące objęcia opłatą reprograficzną tabletów, komputerów oraz telewizorów. Ma wynosić od 1 procent do 4 procent ceny brutto sprzedawanego urządzenia. Szacowane na ponad pół miliarda złotych wpływy mają być przekazywane artystom i organizacjom zarządzającym prawami autorskimi.

kobieta trzymająca plik pieniędzy przed komputerem
fot. MARIUSZ GRZELAK/REPORTER/East News

Podatki, daniny i opłaty czyhają na Polaków praktycznie wszędzie. Nie wszyscy wiedzą, że kupując na przykład papier do drukarki uiszczają opłatę reprograficzną, ustanowioną w celu zrekompensowania twórcom potencjalnych strat. Kupujący mogą przecież wydrukować objęty prawami autorskimi fragment tekstu bądź go skserować.

Opłatą objęte są obecnie także nośniki informacji, na przykład twarde dyski. Ministerstwo Kultury pracuje zaś nad projektem nowelizacji ustawy, który miał ją nałożyć także na smartfony. Ostatecznie z tego zrezygnowano – po konsultacjach uzgodniono, że dodatkową daninę trzeba będzie płacić kupując tablet, komputer czy telewizor.

Opłata reprograficzna od komputera i telewizora. Sprzęt podrożeje

Z szacunków resortu kultury wynika, że nowa wersja opłaty ma przynieść dodatkowo 565 mln zł w ujęciu rocznym. Politycy przekonują, że dla kupujących nowy sprzęt danina w praktyce nie będzie obowiązywać: płacić ją mają z własnej kieszeni dystrybutorzy i producenci.

Z takimi informacjami rynek się nie zgadza, a sprzedawcy mówią wprost: ceny nowych urządzeń podrożeją o równowartość pobieranej od nich opłaty reprograficznej. Grzegorz Wachowicz, dyrektor ds. handlu w sieci RTV Euro AGD, wskazał w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, że dokładnie taki skutek miało wprowadzenie opłaty reprograficznej od komputerów i telewizorów w krajach zachodnich.

Pieniądze z nowej opłaty mają trafiać przede wszystkim do Funduszu Wsparcia Artystów Zawodowych, który zgarnie 49 procent środków. Po 11,5 procent trafi do organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i pokrewnymi artystów wykonawców oraz producentów fonogramów i wideogramów. 5 procent pobranej kwoty przekazywane będzie wydawcom.

Rozszerzona opłata reprograficzna obejmie tablety, komputery oraz telewizory. Po protestach postawiono zwolnić z niej smartfony, zgodnie zaś z wyrokami Trybunału Sprawiedliwości UE nowa danina nie obejmie urządzeń przemysłowych.

loader

RadioZET.pl/wirtualnemedia.pl/Rzeczpospolita