Zamknij

Nowe obostrzenia? Premier ogłosi plan walki z pandemią

25.01.2022 13:55

Premier Mateusz Morawiecki spotyka się we wtorek z przedstawicielami partii politycznych w sprawie dalszej walki z pandemią. W grę wchodzą surowsze obostrzenia, a nawet lockdown dla niezaszczepionych.

Premier o obostrzeniach
fot. KPRM

Omikron przybiera na sile. Liczba zakażeń rośnie, a rząd myśli nad kolejnymi restrykcjami, które miałyby zapobiec dalszym wzrostom zakażeń. A tych nie ubywa: w ostatnich dniach dobowa liczba zachorowań to średnio 30 tys.

Czy odpowiedzią na pogarszającą się sytuację epidemiczną będą nowe restrykcje? Premier Mateusz Morawiecki we wtorek 25 stycznia 2022 roku spotka się z przedstawicielami partii politycznych celem opracowania nowych rozwiązań w walce z pandemią. Oto możliwe scenariusze.

Nowe obostrzenia? Premier ogłosi zmiany

To spotkanie pozwoli podjąć najlepsze możliwe decyzje dotyczące zdrowia i życia Polek i Polaków”. Tak szef rządu zapowiedział konsultacje z politykami różnych ugrupowań w sprawie ewentualnych obostrzeń.

Jak zapowiedział premier, podczas spotkania mają być dyskutowane "rozwiązania prawne i systemowe, które umożliwią wykorzystanie skutecznych narządzi zapobiegających rozwojowi pandemii w Polsce".

Jakie obostrzenia wchodzą w grę? Zgodnie z obowiązującymi restrykcjami, przedsiębiorcy prowadzący m.in. restauracje i hotele muszą pamiętać o 30 proc. limicie miejsc dla niezaszczepionych. Pracowników administracji państwowej obowiązuje ponadto praca zdalna.

Trwają także prace nad projektem umożliwiającym pracodawcy sprawdzanie szczepień. Przedstawiciele Konfederacji okrzyknęli go „ustawą segregacyjną”, zaś druga strona sceny politycznej chce obowiązku szczepień.

Lewica chce lockdownu dla niezaszczepionych i sprawdzania przepustek covidowych tam, gdzie tylko to możliwe (siłownie, centra handlowe, kościoły, miejsca rozrywki). Za takim rozwiązaniem opowiada się też większość parlamentarzystów z KO.

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas jednej z ostatnich konferencji prasowych zapewnił, że lockdown znany z pierwszych fal pandemii nam nie grozi. Rozważane są jedynie restrykcje, które dotknęłyby właśnie niezaszczepionych. Szef resortu zdrowia zasugerował, by obniżyć limit klientów niezaszczepionych w handlu nawet do zera.

loader

RadioZET.pl/PAP