Zamknij

Nowy podatek od mieszkań. Kaczyński zapowiedział „znaczną daninę”

09.11.2022 08:13

Jarosław Kaczyński podczas jednego ze spotkań z wyborcami zasygnalizował konieczność obłożenia „znaczną daniną” właścicieli pustostanów. Nad nowym podatkiem od miesięcy ma już pracować Ministerstwo Aktywów Państwowych pod wodzą Jacka Sasina.

Jarosław Kaczyński
fot. Artur Szczepanski/REPORTER/East News

Podatki w 2023 roku wzrosną – rząd nie przedłuży zapewne tarczy antyinflacyjnej, a z powodu „trudnej sytuacji budżetowej” będzie zmuszony do szukania oszczędności i zwiększania wpływów. Artur Soboń powiedział RadioZET.pl, że decyzje dotyczące przedłużania tarczy rząd podejmuje ostrożnie, gdyż każdy miesiąc jej funkcjonowania to 2,5 mld zł mniej przychodów do państwowej kasy. Wpływy mają zwiększyć się między innymi wskutek obłożenia nowym podatkiem właścicieli mieszkań, które nie są wynajmowane i stoją puste.

Podatek od pustostanów. Zapłacą właściciele niewynajmowanych mieszkań

„Znaczna danina” zapowiedziana przez Kaczyńskiego ominie większość właścicieli mieszkań. „Rzeczpospolita” podała, że ze zdobytych przez gazetę informacji wynika chęć nałożenia nowego podatku na osoby prawne lub fizyczne posiadające więcej niż 5 lokali „trzymanych w celach spekulacyjnych”. Pod tym stwierdzeniem kryje się między innymi chęć zabezpieczenia kapitału przed wpływem galopującej inflacji.

MAP ma przyglądać się sprawie od dwóch miesięcy. Obecna koncepcja mówi o nałożeniu podatku na pustostany, które „nie są zamieszkiwane ani wynajmowane”. Jak długo mieszkania będą musiały być puste, żeby ich właściciele otrzymali podatek do zapłacenia – jeszcze nie wiadomo. Dyskusje nad ustaleniem odpowiedniego okresu karencji, dającego właścicielom chociażby czas na znalezienie najemcy po zakupie (a wcześniej na przykład wyremontowanie mieszkania), mają wciąż trwać w ministerstwie.

Nowy podatek miałby obowiązywać także w przypadku zakupu więcej niż pięciu mieszkań, o ile nie zostaną one zasiedlone. Wiadomo, że danina byłaby rozliczana w cyklu rocznym, żadnych konkretnych informacji o jej ewentualnej wysokości na razie nie podano. Przedsmak tego, co czeka właścicieli ponad 5 mieszkań, dał jednak Kaczyński, mówiąc o tym, że danina będzie „znaczna”.

Równolegle z pracami nad podatkiem celowanym w mieszkaniowych „spekulantów” – zarówno indywidualnych, jak i instytucjonalnych – mają trwać prace nad nową daniną od hurtowego najmu lokali. Według informacji „Rzeczpospolitej” zajmuje się tym resort rozwoju, którego zadaniem ma być stworzenie systemu podatkowego utrudniającego dużym funduszem kupowanie dziesiątek, a nawet setek mieszkań przeznaczonych na wynajem.

loader

RadioZET.pl/Rzeczpospolita