Zamknij

Nowy raj dla oligarchów. Tam Rosjanie przenoszą majątki

29.10.2022 13:40

Rosyjscy oligarchowie znaleźli nowe miejsce, do którego przenoszą swoje majątki. Telewizja CNN Portugal poinformowała, że osoby blisko związane z Władimirem Putinem inwestują swoje środki finansowe w Portugalii. Wśród nich wymieniani są m.in. wicepremier Rosji Tatiana Golikowa oraz były wicepremier i były minister przemysłu Wiktor Christienko.

Nowy raj dla oligarchów. Tam Rosjanie przenoszą majątki
fot. AP/Associated Press/East News

Wojna w Ukrainie wywołała lawinę sankcji gospodarczych nakładanych na Rosję. Państwa członkowskie Unii Europejskiej zawarły w październiku porozumienie w sprawie ósmego pakietu sankcji wobec kraju Putina

Tymczasem oligarchowie szukają możliwości zachowania jak największej części zgromadzonego majątku. CNN Portugal informuje, że bogaci Rosjanie przenoszą swoje majątki do Portugalii.

Rosyjskie miliony przenoszone do Portugalii

Stacja telewizyjna poinformowała, że otoczenie wicepremier Rosji Tatiany Golikowej wydało w Portugalii wielomilionowe kwoty, gdy równocześnie sytuacja finansowa Rosjan pogarsza się. Wybuch wojny w Ukrainie sprawił, że sankcje ograniczyły milionerem z Rosji możliwość realizacji planów inwestycyjnych na terenie Portugalii.

Były wicepremier Rosji i były minister przemysłu Wiktor Christienko ma obecnie według danych CNN inwestować w Portugalii. Stacja donosi, że jego majątek lokowany jest w nieruchomościach m.in. w kurortach aglomeracji lizbońskiej. Źródłem tych informacji ma być Joao Paulo Batalha, były szef instytucji Transparencia e Integridad, która walczy z korupcją.

Jego zdaniem w Portugalii inwestowane są „brudne pieniądze”, czyli środki nielegalnie zdobyte na terenie Rosji przez ludzi Władimira Putina. Media dotarły także do informacji, że rosyjski miliarder Roman Abramowicz w 2021 roku przyjął portugalskie obywatelstwo.

loader

RadioZET.pl/CNN Portugal