Zamknij

„Obajtkowi należy się medal”. Morawiecki skomentował sprzedaż stacji Lotosu MOL-owi

19.05.2022 16:33
Daniel Obajtek i Mateusz Morawiecki
fot. Pawel Wodzynski/East News

- Pan prezes Obajtek dokonuje skomplikowanych fuzji, połączeń, akwizycji na rynku międzynarodowym, umacnia siłę polskiego koncernu, naszej chluby, perły w koronie - czyli Orlenu - na rynkach międzynarodowych. (...) Uważam, że należy mu się za to naprawdę jakiś bardzo dobry medal - powiedział premier Morawiecki, komentując zarzuty dotyczące sprzedaży części Lotosu węgierskiemu MOL-owi.

Orlen przejmie Lotos, tworząc jedną narodową korporację petrochemiczną. Fuzja musi jednak odbyć się zgodnie z warunkami wyznaczonymi przez Komisję Europejską: Polski Koncern Naftowy musi zbyć część udziałów w rafinerii Lotosu oraz sprzedać 400 stacji paliw należących do przejmowanego koncernu.

Mają one trafić pod kontrolę węgierskiego MOL-a. Opozycja zarzuca rządowi, że jest to pośrednie przekazywanie rynku paliw w Polsce pod rosyjską kontrolę ze względu na bliskość, jaką Węgry okazują Rosji. Orban nie chce zgodzić się między innymi na unijne odcięcie się od rosyjskich surowców energetycznych. Premier Morawiecki bagatelizuje te okoliczności, mówiąc nawet że Obajtkowi za przeprowadzenie fuzji należy się medal.

Fuzja Orlenu z Lotosem. Morawiecki mówi o medalu dla Obajtka

Poseł KO Cezary Tomczyk zamierza złożyć na ręce premiera Morawieckiego wniosek o odwołanie z funkcji prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka. Powodem jest sprzedaż części Lotosu węgierskiemu MOL-owi.

- Sprzedaż ogromnej części Lotosu węgierskiemu MOL-owi jest po prostu głupotą, jest naruszeniem strategicznych polskich interesów. W poniedziałek złożę do premiera wniosek, by odwołać Daniela Obajtka z funkcji prezesa Orlenu. Uważam, że sam premier osobiście powinien wziąć odpowiedzialność za te idiotyczne decyzje, które będą rzutowały na bezpieczeństwo Polski - oświadczył Tomczyk.

Pytany o inicjatywę posła KO premier Mateusz Morawiecki dał jasno do zrozumienia, że pozycja szefa Orlenu jest niezagrożona. Dodał, że zamiast o dymisji powinna być mowa o „bardzo dobrym medalu”.

Morawiecki stwierdził, że dzięki Obajtkowi w Polsce powstał „potężny koncern multienergetyczny”, który może taniej kupować ropę na rynkach zagranicznych i „zabezpieczać nas dużo lepiej niż to było kilka lat, a także kilka miesięcy temu, przed zwyżkami cen gazu”.

PKN Orlen poinformował w połowie stycznia, że w ramach wyznaczonych wcześniej przez Komisję Europejską środków zaradczych dotyczących planowanego przejęcia Grupy Lotos Saudi Aramco ma kupić 30 procent udziałów w rafinerii Lotosu, węgierski MOL - 417 stacji paliw Lotosu, a Unimot - bazy paliw. Orlen zamierza także przejąć PGNiG.

RadioZET.pl/PAP

CMjBQLDAsUGw=