Zamknij

Obligacje antyinflacyjne. Ministerstwo podało wszystkie szczegóły

25.05.2022 16:03

Od czerwca dostępne będą specjalne obligacje antyinflacyjne, których zmienne oprocentowanie będzie wprost zależne od wysokości stopy referencyjnej NBP. Polacy będą mogli ratować oszczędności w papierach rocznych i dwuletnich. W tym drugim przypadku MF będzie oferować nieco lepsze warunki.

pieniądze i rachunki do zapłacenia
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Inflacja pożera siłę nabywczą oszczędności w tempie rekordowym dla XXI wieku – w kwietniu tempo wzrostu cen wyniosło rok do roku 12,4 procent. Mateusz Morawiecki wyraził nadzieję, że nie zostanie osiągnięty lub przekroczony poziom 20 procent. - Wierzę, że tak źle nie będzie – stwierdził premier.

Ratunkiem dla Polaków, których oszczędności kurczą się pod względem realnej siły nabywczej, mają być specjalnie opracowane przez Ministerstwo Finansów obligacje. Będą one oferować zmienne oprocentowanie wyznaczane na podstawie obowiązującej w miesiącu poprzedzającym stopie referencyjnej NBP. Rząd chce w ten sposób zmusić banki do oferowanie bardziej atrakcyjnego oprocentowania lokat i depozytów – Polacy mogą wycofać pieniądze, które w sektorze bankowym nie zarabiają.

Obligacje antyinflacyjne. ROR i DOR z comiesięczną wypłatą odsetek

Ministerstwo Finansów przygotowało instrumenty o zmiennym oprocentowaniu, wyznaczanym na podstawie stopy referencyjnej NBP, z comiesięczną wypłatą odsetek, o zapadalności 1 rok – nazwa skrócona ROR i 2 lata – DOR.

Oprocentowanie ROR i DOR wyniesie odpowiednio 5,25 procent i 5,50 procent w pierwszym miesiącu oszczędzania. To stawka stopy referencyjnej NBP z maja 2022 roku, w przypadku obligacji dwuletnich powiększona o marżę dla oszczędzającego wynoszącą 0,25 punku procentowego.

Ministerstwo przekazało, że rozpocząć oszczędzanie można będzie od kwoty 100 zł, gdyż tyle wynosi cena jednej obligacji. Jest ona niezmienna przez cały okres sprzedaży, zatem zakupu można dokonać w dowolnym momencie.

Resort dodał, że konstrukcja oprocentowania zapewnia regularną, comiesięczną wypłatę odsetek. Oprocentowanie ROR i DOR, w poszczególnych miesięcznych okresach odsetkowych, ustalane będzie na podstawie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego powiększonej o preferencyjną marżę. Dodatkowo w przypadku ujemnej stopy referencyjnej NBP przyjmuje się, że oprocentowanie w danym okresie odsetkowym jest równe marży, co oznacza, że ujemna stopa nie będzie miała negatywnego przełożenia na oprocentowanie obligacji.

ROR i DOR będą dostępne w ciągłej sprzedaży w cyklach miesięcznych, tak jak obligacje ze standardowej oferty. Można będzie je nabyć przez internet, w Oddziałach PKO Banku Polskiego, Punktach Obsługi Klientów Domu Maklerskiego PKO BP oraz przez telefon.

loader

RadioZET.pl/Ministerstwo Finansów