Zamknij

Tarcza dla oszczędzających. Rząd wyemituje „wysokooprocentowane” obligacje?

11.05.2022 12:43
100 zł - banknoty obecne i sprzed denominacji
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Galopująca inflacja sprawiła, że oszczędności Polaków straciły w ciągu roku 12,3 procent wartości. Jak wynika z nieoficjalnych informacji Business Insider Polska, trwają prace nad przygotowanie oferty obligacji, które mają „w jakiejś części” chronić odłożony kapitał.

Inflacja liczona rok do roku wyniosła w kwietniu 12,3 procent. Drożyzna, jaką Polacy zaczynają odczuwać na każdym kroku, to tylko jeden z problemów powodowanych przez tak wysokie tempo spadku wartości pieniądza. Osoby, które zgromadziły oszczędności, w praktyce straciły w ciągu ostatnich 12 miesięcy ponad 10 procent kapitału.

PO zaproponowała pakiet ratunkowy, którego elementem miały być dostępne dla Polaków obligacje o oprocentowaniu równym inflacji. W ten sposób pieniądze powierzone państwu zachowałyby niezmienioną siłę nabywczą. Z nieoficjalnych informacji wynika, że pomysł mógł zostać podchwycony przez rząd, który pracuje nad jego wariantem. Wysokooprocentowane obligacje mają być przy okazji konkurencją dla lokat i wymusić na bankach oferowanie klientom atrakcyjniejszych warunków.

Obligacje uratują oszczędności przed inflacją? Rząd szykuje ofertę

Inflacja szaleje, stopy procentowe zostały podwyższone do poziomów sprawiających kłopoty spłacającym kredyty hipoteczne, a oprocentowanie lokat niemal nie drgnęło. Premier Mateusz Morawiecki wskazywał, że zdaniem rządu banki zarabiają na różnicy zbyt dużo i zaapelował do bankowców o zmniejszenie luki.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji, sposobem na wyegzekwowanie rządowej prośby ma być wprowadzenie na rynek wysokooprocentowanych obligacji państwowych. Wyciągnęłyby one kapitał z banków, które musiałyby zacząć walczyć o pieniądze.

Donald Tusk zaproponował, żeby każdy obywatel mógł kupić obligacje skarbowe warte maksymalnie 50 000 zł. Byłyby one oprocentowane zgodnie z poziomem inflacji, tak by zachować realną wartość oszczędności. Jak poinformowała Gość Radia ZET Izabela Leszczyna, projekt odpowiedniej ustawy jest już złożony w Sejmie i czeka tylko na rozpoczęcie procesu legislacyjnego.

Posłuchaj podcastu

Informatorzy Business Insider Polska sugerowali, że raczej nie należy spodziewać się dokładnego przekopiowania pomysłu PO. Jedną z różnić ma być między innymi wysokość oferowanego oprocentowania, które ma chronić przed inflacją tylko „w jakiejś części”.

RadioZET.pl/Business Insider Polska

CMjBQLDAsUGw=