Zamknij

Obligacje chroniące oszczędności przed inflacją. Oprocentowanie na start niższe niż inflacja

11.05.2022 13:26

- Zaproponujemy roczne obligacje detaliczne z oprocentowaniem równym stopie referencyjnej NBP – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. To rozwiązanie, które ma ochronić część wartości oszczędności zgromadzonych przez Polaków oraz skłonić banki do przedstawienia bardziej atrakcyjnej oferty lokat.

Mateusz Morawiecki
fot. PAP/Marcin Obara

Inflacja liczona rok do roku sięgnęła w kwietniu 12,3 procent, a NBP spodziewa się, że będzie jeszcze wyższa. Rada Polityki Pieniężnej w celu poskromienia tempa wzrostu cen podwyższa sukcesywnie stopy procentowe. Stopa referencyjna wzrosła z 0,1 procent do 5,25 procent, siejąc spustoszenie w portfelach Polaków spłacających kredyty hipoteczne.

Osoby, które zgromadziły oszczędności, straciły w ciągu roku 12,3 procent ich wartości. PO zaproponowała wyemitowanie specjalnych obligacji, które miałyby oferować oprocentowanie równe z inflacją. Dzięki temu siła nabywcza odłożonych przez Polaków środków zostałaby zachowana. Rząd zaprezentował własną wersję takiego rozwiązania, uzależniając oprocentowanie nie od inflacji, lecz od stopy referencyjnej, która obecnie jest od inflacji o połowę niższa. Odwrócenie tego stosunku jest możliwe, ale dopiero za kilka-kilkanaście miesięcy.

Obligacje chroniące przed inflacją. Oprocentowanie stopą referencyjną NBP

- Chcę powiedzieć o dobrej propozycji ze strony Ministerstwa Finansów, wdrażamy nowe typy obligacji, które będą korzystne dla Polaków i będą wyznaczać benchmark właśnie po to, aby wielkie korporacje finansowe nie były tymi, które skorzystają na trwających obecnie turbulencjach gospodarczych – poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas wystąpienia na kongresie Impact 2022.

Propozycja polegać ma na emisji nowego typu obligacji detalicznych – rocznych oraz dwuletnich. Mają one ochronić część wartości kapitału w warunkach galopującej inflacji.

- Będą to nowe obligacje jednoroczne z oprocentowaniem na poziomie stopy referencyjnej NBP, a więc obecnie 5,25 procent – stwierdził Morawiecki. Zostaną także zaoferowane obligacje dwuletnie z dodatkową marżą ponad stopę referencyjną. W przeszłości zdarzało się, że stopa referencyjna była wyższa od inflacji konsumenckiej.

Szczegóły nowej oferty MF mają zostać zaprezentowane pod koniec maja, a papiery mają trafić do sprzedaży w czerwcu. Wiadomo, że obligacje chroniące przed inflacją mają być oferowane w sieci 1500 placówek bankowych. Będzie je można kupić także w czasie rozmowy telefonicznej oraz przez internet.

loader

RadioZET.pl/PAP