Od 1 lipca niższy PIT. Kto zyska na poprawionym Polskim Ładzie?
To już pewne. Prezydent podpisał nowelę ustaw podatkowych, które mają za zadanie „naprawić” Polski Ład. Ulga dla klasy średniej zniknie, ale za to PIT spadnie z 17 do 12 proc. Eksperci wyliczyli kto i ile na tym zyska.

Polski Ład od 1 lipca czeka rewolucja. Prezydent podpisał nowelę ustaw podatkowych, które likwidują ulgę dla klasy średniej, ustanawiają nowe zasady odprowadzania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców i obniżają PIT z 17 do 12 proc. Eksperci z Grant Thornton wyliczyli, kto i ile zyska na tej reformie.
Wynagrodzenia od 1 lipca. Kto i ile zyska na Polskim Ładzie?
Zmiany wprowadzane w trakcie roku podatkowego, co do zasady, nie powinny być negatywne dla podatnika. Innymi słowny, żaden podatnik nie powinien wyjść na minus w zestawieniu z reformą ze stycznia 2022 roku. Rząd zabezpieczył się jednak na wypadek ewentualnych niedociągnięć w ustawie. Jeśli jednak okaże się, że ktoś będzie stratny, w projekcie zapisano „furtkę”. Ustawa uchyliła przepisy dotyczące tzw. ulgi dla klasy średniej, jednak aby zapewnić, że na zmianie podatnicy nie stracą, wyliczany będzie tzw. hipotetyczny podatek należny za rok 2022. Podatek ten liczony będzie z uwzględnieniem tzw. ulgi dla klasy średniej oraz skali podatkowej obowiązującej w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2022 r.
Kto zyska na takiej kombinacji? Obniżka PIT prawie każdemu się opłaci – wynika z kalkulacji ekspertów Grant Thornton, którzy wzięli pod lupę sytuację podatników rozliczających się według skali podatkowej.
„W przypadku zapowiadanych zmian w PIT największą korzyść w stosunku do aktualnie obowiązujących zasad osiągną osoby, których dochody zbliżają się lub przekraczają próg 120 000 zł, bo wtedy cały dochód mieszczący się w tym progu będzie opodatkowany według stawki 12 proc., a więc o 5 pp. mniej” – czytamy w analizie.
Obniżka PIT w zdecydowanej większości przypadków zrekompensuje likwidację ulgi dla klasy średniej. Grant Thornton przywołał szacunki resortu finansów, z których wynika, że zmiany mogą być niekorzystne dla 1:1000 osób.
Znowelizowany Polski Ład przywraca także częściowe odliczenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Podatnicy, którzy rozliczają się z użyciem podatku liniowego, będą mogli obniżyć podstawę obliczenia podatku o składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłacone w roku podatkowym, przy czym odliczenie nie może przekroczyć 8700 zł rocznie. Z kolei podatnicy płacący ryczałt od przychodów ewidencjonowanych będą mogli pomniejszyć kwotę przychodów o 50 proc. składek zdrowotnych. Przedsiębiorcy, którzy płacą podatek z wykorzystaniem karty podatkowej, będą mogli obniżyć podatek o 19 proc. składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconej w roku podatkowym.
Ustawa zwiększa także przepisy dotyczące części podatku, jaki można przekazać organizacji pożytku publicznego. Odsetek podatku, jaki może dostać organizacja pozarządowa, rośnie z 1 proc. do 1,5 proc. Na plus wyjść mogą także samotni rodzice, którym znów umożliwiono wspólne rozliczenie z dzieckiem.
RadioZET.pl/Grant Thornton