Zamknij

Odszkodowanie za zakażenie koronawirusem. Kontrowersyjny projekt w Sejmie

27.01.2022 21:00
Szef sprawdzi szczepienia
fot. Marek BAZAK/East News

Certyfikaty covidowe w firmach, regularne testowanie i nowe restrykcje dla niezaszczepionych. Do Sejmu trafił kontrowersyjny projekt o weryfikacji covidowej, który ma zastąpić tzw. ustawę Hoca.

Praca tylko dla zaszczepionych lub przetestowanych pod kątem COVID-19? Kontrowersyjny projekt okrzyknięty przez posłów Konfederacji „segregacją sanitarną” wpłynął już do Sejmu.

Mowa o ustawie "o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochrony życia i zdrowia obywateli w okresie epidemii COVID-19", która ma zastąpić projekt zaproponowany wcześniej przez posła Czesława Hoca.

Weryfikacja covidowa w firmach to nie wszystko. Kontrowersyjny projekt w Sejmie

Bolesław Piecha zapowiedział nowy projekt w sprawie weryfikacji covidowej. Co się zmieni? Wiceprzewodniczący komisji zdrowia chce wprowadzić obowiązek testowania pracowników raz w tygodniu i nałożyć kary finansowe na tych, którzy zarażą innych pracowników.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, mowa o rozwiązaniach „pozwalających pracodawcom żądać od pracowników oraz osób wykonujących na rzecz pracodawcy pracę na podstawie umów cywilnoprawnych podawania informacji o posiadaniu negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2”.

Pracownicy, którzy odmówią okazania dowodu szczepień lub nie poddadzą się testom nadal będą mogli pracować na tym samym stanowisku. Gdzie jest haczyk? Jak czytamy uzasadnieniu „w przewidzianych w projekcie ustawy sytuacjach będzie mógł zostać zobowiązany do zapłaty świadczenia odszkodowawczego z tytułu zakażenia wirusem SARS-CoV-2” .

Wysokość świadczenia odszkodowawczego z tytułu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wynosić będzie równowartość 5-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę

czytamy w projekcie

Kwota odszkodowania będzie zatem przekraczać 15 tys. zł (minimalna pensja od 1 stycznia 2022 roku wynosi 3010 zł brutto). Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie sejmowej, projekt został skierowany do pierwszego czytania w komisji zdrowia.

RadioZET.pl/PAP

CMjBQLDAsUGw=