Zamknij

Odwołane egzaminy i protest w WORD-ach. Rząd: jesteśmy zdziwieni tym zachowaniem

08.08.2022 14:34
Protest egzaminatorów
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Przedstawiciele resortu infrastruktury zabrali głos w sprawie protestów egzaminatorów. Rządzący są zdziwieni, że branża wznowiła akcję protestacyjną i odwołała egzaminy.

Egzaminy na prawo jazdy zostały odwołane. Wszystko przez wznowienie przez egzaminatorów protestów. Ministerstwo Infrastruktury nie planuje specjalnych działań w związku z kolejnym protestem egzaminatorów z wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego - dowiaduje się Radio ZET.

Egzaminatorzy protestują. Rząd: dziwi nas to zachowanie

- Kilkanaście dni temu uzgodniliśmy wspólnie, że jest potrzeba zmiany obecnego modelu wynagradzania na nowy, dostosowany do obecnej rzeczywistości. Dlatego dziwi mnie dzisiejsze zachowanie części egzaminatorów. Nie wiem, co się stało, że środowisko egzaminatorów jednak zmieniło zdanie. - mówi reporterowi Radia ZET Mateuszowi Szkudlarkowi wiceminister infrastruktury, Rafał Weber. 

 

Resort podkreśla, że nie złamał ustaleń przyjętych w czasie rozmów pod koniec lipca między egzaminatorami domagającymi się podwyżek płac i zmiany sposobu oceniania kursantów, przedstawicielami ministerstwa i dyrektorami WORD-ów.

Egzaminy na prawo jazdy zostały dziś odwołane w kilkunastu ośrodkach w kraju. Większość egzaminatorów wzięła zwolnienia lekarskie albo urlopy. Egzaminatorzy zdecydowali się wrócić do protestu, bo zbulwersowała ich odpowiedź wiceministra Webera na poselską interpelację, w której napisał, że "Minister Infrastruktury na chwilę obecną nie planuje zmiany polegającej na kwotowym podwyższaniu stawek wynagrodzenia egzaminatorów".

 

- Ta wypowiedź przeczy tym ustaleniom, które zapadły w czasie naszego spotkania. Wynika z niej, że minister nie ma zamiaru pochylić się nad naszymi postulatami. Dlatego czujemy się oszukani - komentuje w rozmowie z Radiem ZET Sławomir Rutkowski, egzaminator z WORD-u w Łodzi.

Pan wiceminister Weber przestał być dla nas partnerem do rozmów. Będziemy się domagać spotkania bezpośrednio z ministrem Adamczykiem 

Sławomir Rutkowski

Wiceminister Weber odpowiada, że jego wypowiedź dotyczyła obecnego stanu prawnego. Resort planuje całkowicie nowy system wynagradzania. Dlatego egzaminatorzy nie powinni czuć się oszukani. 

Radio ZET

CMjBQLDAsUGw=