Zamknij

Ogromne podwyżki cen żywności. Niebawem „chleb za 10 zł”

15.03.2022 11:34

W kwietniu ceny żywności pójdą znacznie w górę. Już teraz za mąkę trzeba zapłacić o 30 proc. więcej niż przed miesiącem. Niebawem będzie to miało odczuwalny wpływ na portfele Polaków.

Ogromne podwyżki cen żywności. Niebawem chleb za 10 zł
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Wojna w Ukrainie wpływa na podwyżki cen produktów i usług w wielu krajach. Unia Europejska przyjęła więc kolejne sankcje, które mają skłonić Putina do zawieszenia broni

Tymczasem w dobie powszechnej drożyny dane inflacyjne Głównego Urzędu Statystycznego za luty dają cień optymizmu. Ceny rosną wolniej niż na początku roku. 

Ceny żywności wzrosną za kilka tygodni

W „Dzienniku Gazecie Prawnej” czytamy, że Ukraina już wprowadziła zakaz eksportu jęczmienia, żyta, prosa i gryki, a także cukru, soli i mięsa. "Na eksport pszenicy, kukurydzy i oleju słonecznikowego wprowadzono natomiast licencje eksportowe. Kijów zakazał eksportu nawozów, które już dziś osiągają rekordowe ceny".

Eksperci prognozują, że na przełomie kwietnia i maja Polacy odczują wzrosty cen żywności. Prezes Stowarzyszenia Rzemieślników Piekarnictwa RP Sławomir Butka powiedział w rozmowie z dziennikiem, że konsumenci odczują podwyżki w pełni dopiero za kilka tygodni.

Jeśli dziś bochenek chleba kosztuje średnio ok. 5 zł, to jego cena skoczy do ponad 6 zł. W kolejnych miesiącach nie wykluczam dalszych wzrostów i ceny bliższej 9–10 zł na koniec roku Sławomir Butka, Prezes Stowarzyszenia Rzemieślników Piekarnictwa RP

PAP podaje, że wojna uderza w rolnictwo. Zakazy eksportu i zerwane łańcuchy dostaw oznaczają, że za żywność wszyscy zapłacimy o wiele więcej. Zdrożeje również mięso, zwłaszcza drobiowe, ale też wieprzowina. Magdalena Kowalewska, analityk sektora Food & Agri w BNP Paribas, prognozuje, że w przypadku wieprzowiny podwyżki mogą wynieść nawet ponad 10 proc.

Ekonomiści Narodowego Banku Polskiego prognozują, że jeszcze w 2022 roku ceny żywności wzrosną o 9,8 proc. Z kolei w raporcie przygotowanym przez Credit Agricole czytamy, że inflacja w samej tylko kategorii żywności zwiększy się w 2022 r. do 9,2 proc. wobec 3,2 proc. w 2021 r.

loader

RadioZET.pl/PAP/DGP