Oceń
Grupa PKN Orlen oficjalnie wchłonęła Grupę Lotos, co zostało potwierdzone wpisem do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. – Efekty będą widoczne dla klientów – zapewnił prezes koncernu Daniel Obajtek.
Orlen staje się coraz większą spółką. Oficjalnie przejął Lotos, a na horyzoncie jest także plan połączenia z PGNiG. Wszystko po to, by stać się multikoncernem energetycznym.
Orlen połączył się z Lotosem
"PKN Orlen informuje że na podstawie danych z Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego powziął w dniu dzisiejszym informację o wpisie w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego w dniu 1 sierpnia 2022 roku przez Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi XX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego połączenia PKN Orlen ze spółką Grupa Lotos, podwyższenia kapitału zakładowego oraz zmian statutu PKN Orlen uchwalonych przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PKN Orlen w dniu 21 lipca 2022 roku" – napisano w komunikacie spółki.
Cały majątek Lotosu jest już w rękach Orlenu. Zgodnie z ustaleniami spółek, za jedną akcję Lotosu każdemu z jej posiadaczy zostanie przyznane 1,075 akcji emisji połączeniowej Orlenu.
„Od dzisiaj razem z Grupą Lotos jesteśmy jedną firmą! Połączony koncern to optymalizacja kosztów zakupu i logistyki ropy oraz większa stabilności w czasie rynkowych wahań. Rozpoczynamy pracę, by pozytywne efekty połączenia były widoczne dla naszych klientów jak najszybciej” – napisał na Twitterze prezes Orlenu Daniel Obajtek.
Na tym jednak Orlen nie kończy działań. Orlen łączy się także z PGNiG i zmierza w kierunku utworzenia multikoncernu energetycznego. Spółki poinformowały w komunikacie, że w piątek podpisały plan połączenia, polegający na przeniesieniu majątku PGNiG do Orlen w zamian za akcje Orlenu przyznawane akcjonariuszom PGNiG.
Orlen przewiduje, że połączenie z PGNiG będzie sfinalizowane w październiku-listopadzie br.
RadioZET.pl/PAP
Oceń artykuł