Zamknij

Orlen miliard złotych na plusie. W czasie rekordowej inflacji spółka się bogaci

Katarzyna Witwicka
28.04.2022 11:03

Państwowy gigant naftowy pochwalił się wynikami za pierwszy kwartał 2022 roku. Okazuje się, że Grupa Orlen w czasie najwyższej od dekad inflacji, zarobiła o ponad miliard złotych więcej niż w analogicznym okresie rok temu.

Orlen z zyskami
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Orlen nie może narzekać na niskie zyski. W pierwszym kwartale 2022 r. spółka wypracowała zysk netto w wysokości 2,8 mld zł. To o 1 mld zł więcej rok do roku wynika z danych opublikowanych przez spółkę.

Orlen na plusie. Zarobił o miliard złotych więcej niż rok temu

„ EBITDA LIFO Grupy Orlen wyniosła w tym czasie (pierwszym kwartale roku – przyp. red) 2,79 mld zł, o 0,4 mld zł więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej” - podał koncern.

Nasze wyniki po raz kolejny potwierdzają, że dywersyfikacja źródeł przychodów, poparta strategicznymi inwestycjami, ma sens. W bardzo zmiennym otoczeniu jesteśmy w stanie elastycznie reagować na bieżące wyzwania, zapewniając stabilne zyski całej Grupy Orlen i jej nieprzerwany rozwój . prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

Orlen poinformował, że stawia na zieloną energię. Jej produkcja w skali roku wzrosła o 46 proc.

PKN Orlen wskazał, że „segment rafineryjny w pierwszym kwartale 2022 r. funkcjonował w znacząco odmiennych warunkach od analogicznego okresu roku ubiegłego”. Jak podano w informacji, polepszające się otoczenie makroekonomiczne, wraz ze znaczącym wzrostem konsumpcji paliw rok do roku, po zniesieniu restrykcji związanych z pandemią, pozwoliło na wypracowanie wyniku EBITDA LIFO segmentu na poziomie 900 mln zł.

Wychodzenie z pandemii odbiło się jednak rekordowo wysoką inflacją, której skutki ponoszą m.in. kierowcy i która wpłynąć może na osłabienie popytu na paliwa.

loader

RadioZET.pl/PAP