Zamknij

Ostatni moment na tanie tankowanie. „Czekają nas skokowe podwyżki cen paliw”

Michał Tomaszkiewicz
03.06.2022 14:41

Już w drugim tygodniu czerwca dojdzie do skokowego wzrostu cen paliw na stacjach – prognozują analitycy e-petrol. Benzyna w sprzedaży hurtowej w ciągu ostatniego tygodnia podrożała o ponad 6 procent, co będzie musiało znaleźć odzwierciedlenie przy dystrybutorach. 

tankowanie samochodu
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Wojna w Ukrainie i coraz wyraźniejsze odcinanie się państw zachodnich od sprowadzania ropy naftowej z Rosji doprowadziło do znacznego wywindowania cen paliw. Cios został nieco złagodzony dzięki tarczy antyinflacyjnej i obniżeniu stawek podatku VAT oraz akcyzy, tankowanie tak drogie jednak jeszcze nie było.

A będzie jeszcze gorzej. Benzyna 95 oktanowa nieuchronnie zbliżać się będzie do 8 zł za litr – podali analitycy e-petrol.pl. Wzrost cen ma być skokowy, chociaż w „najbliższych dniach” krajowi producenci paliw nie powinni wprowadzić zmian do swoich cenników hurtowych.

Benzyna skokowo podrożeje. Ceny paliw w czerwcu

Z danych e-petrol.pl wynika, że w ciągu tygodnia ceny benzyny w sprzedaży hurtowej wzrosły o ponad 6 procent. Podwyżka zostanie przeniesiona na ceny detaliczne, zdaniem ekspertów dojdzie do tego w sposób skokowy. Litr Pb 95 z obecnego średniego poziomu 7,55 zł za litr podrożeje do ponad 8 zł.

„W przypadku bezołowiowej 95 od ostatniego piątku (...) cena wzrosła o 443 zł i wynosi dziś 7519,80 zł netto za 1000 l. Olej napędowy podrożał jeszcze bardziej, bo o 476 zł, ale kosztuje dziś średnio w sprzedaży hurtowej mniej niż benzyna, bo 7172,8 zł netto za 1000 l, to 7,11 procent więcej, niż przed tygodniem" – podał portal.

Wyższych cen należy spodziewać się także w przypadku oleju napędowego. Z danych e-petrol wynika, że średnia cena za litr wynosiła w kończącym się tygodniu 7,11 zł. Według prognoz, podrożeje on do 7,33-7,48 zł/l, będzie jednak zauważalnie tańszy, niż benzyna.

W przypadku LPG analitycy e-petrol.pl przewidują "czasową stabilizację ceny" - w najbliższych dniach średnio w kraju cena LPG powinna utrzymywać się w przedziale 3,56-3,66 zł/l. Zdaniem autorów podwyżki w ostatnich dniach i tygodniach mają „niespotykane tempo i skalę”. „W odniesieniu do cen w rafineriach sprzed miesiąca podwyżka w przypadku benzyn wynosi dokładnie 1283,20 zł, diesel podrożał o 271,80 zł” - odnotowano.

loader

RadioZET.pl/e-petrol.pl/PAP