Obserwuj w Google News

PKB spada. GUS podał niepokojące dane

Katarzyna Witwicka
1 min. czytania
17.08.2022 10:16
Zareaguj Reakcja

PKB zaczyna spadać, zaś ekonomiści zastanawiają się, czy nowe dane Głównego Urzędu Statystycznego nie są zwiastunem nadchodzącej recesji.

PKB Polski spada
fot. Pawel Wodzynski/East News

PKB w II kwartale roku spadło w porównaniu z pierwszymi trzema miesiącami. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2015) zmniejszył się realnie o 2,3 proc. kwartał do kwartału.

PKB spada. Grozi nam recesja?

W skali roku zaś PKB urósł o 4,5 proc. PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł realnie o 5,3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

Czy grozi nam recesja? O recesji technicznej możemy mówić, gdy PKB odnotuje spadek przez co najmniej dwa kwartały. Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego mówił, że choć mamy do czynienia ze spowolnieniem gospodarczym w II kwartale roku, to tempo wzrostu na tle innych krajów UE i tak jest wysokie.

Spowolnienie związane jest z niższym wzrostem wydatków konsumenckich. Tempo wzrostu inwestycji pozostało zbliżone do ubiegłego kwartału. Wyniki gospodarcze wciąż podwyższało akumulowanie zapasów przez przedsiębiorstwa – prawdopodobnie jednak to ostatni taki kwartał  - Jakub Rybacki, PIE

- Kolejne kwartały przyniosą wyraźne spowolnienie – spodziewamy się, że wyniki w III kwartale będą zbliżone do 3 proc.. Miesięczne informacje wskazują, że stosunkowo dobrze radzi sobie przemysł. Niemniej obserwujemy wyraźne spowolnienie w budownictwie oraz stagnację w handlu – podsumował ekspert.

RadioZET.pl/GUS