Zamknij

Będą pieniądze za nocleg dla Ukraińców. Sejm za dalszymi wypłatami

Katarzyna Witwicka
27.04.2022 14:59
Pieniądze na uchodżców
fot. EPA/STEPAN FRANKO/PAP

Specustawa pomocowa dla Ukraińców zostanie najprawdopodobniej znowelizowana. Sejm opowiedział się za kontynuacją wypłat świadczeń na rzecz uchodźców przez kolejne 60 dni.

Wojna w Ukrainie zmusiła nawet 10 mln osób do ucieczki. Polską granicę od początku wojny przekroczyło prawie 3 mln osób. Część z nich stać na najem mieszkania w naszym kraju, a część musi szukać dachu nad głową. Każdy, kto przyjmie do siebie uchodźcę z Ukrainy, może liczyć na rządowe wsparcie.

Pieniądze na zakwaterowanie dla Ukraińców

Sejm uchwalił nowelizację specustawy pomocowej, która wydłuży o 60 dni termin wypłaty świadczeń za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom z Ukrainy.

Obecna ustawa mówi o wypłacie świadczeń przez dwa miesiące (60 dni). Nowela wydłuża ten okres o kolejne 60 dni. Każdy, kto przyjmie pod swój dach uchodźcę z Ukrainy, może liczyć na rządową dopłatę 40 zł za każdą osobę dziennie. Takie świadczenie wypłacane jest przez samorządy na wniosek osoby przyjmującej pod swój dach uchodźców.

Nowela umożliwi ponadto samorządom na weryfikowanie wniosków o świadczenie w utworzonej w tym celu bazie danych. Projekt został przyjęty przez Sejm głosami 429 posłów. Przeciwko byli głównie reprezentanci Konfederacji.

RadioZET.pl/PAP

CMjBQLDAsUGw=