Zamknij

Pierwsza komunia 2022. Ile wypada dać do koperty?

19.05.2022 14:54
pieniądze na pierwszą komunię
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Komputery, konsole, telefony, quady – pierwsza komunia stała się w ostatnich latach świętem konsumpcjonizmu. Zwyczajem jest, że uczestniczący w wydarzeniu przekazują organizatorom pieniądze w prezencie komunijnym. Ile wypada włożyć do koperty w 2022 roku?

Pierwsza komunia tradycyjnie wiąże się z prezentami. Dzieci liczą na coraz bardziej okazałe podarunki – o ile dawniej pamiątką pierwszej komunii stawały się na przykład zegarki, o tyle obecnie zdarza się, że obdarowanie przystępującego do sakramentu to koszt kilku tysięcy złotych.

Rodzice oczekują, że goście będą partycypować w wydatkach, przekazując pieniądze w zwyczajowych kopertach. Organizacja przyjęć jest coraz droższa, więc i kwoty ofiarowywane przez gości powinny rosnąć. Ile w czasach galopującej inflacji wypada dać na komunię?

Ile wypada dać na komunię w 2022 roku?

W 2022 roku nie obowiązują przepisy ograniczające rozmach przyjęcia komunijnego z powodu pandemii COVID-19. Można więc oczekiwać, że rodzice będą starać się organizować uroczystości dla całych rodzin oraz znajomych, nie musząc już wybierać, kogo mogą zaprosić, żeby zmieścić się w limitach.

Inflacja sprawiła, że koszty wynajmu sal, a nawet koszty zakupu żywności i napojów znacznie poszły w górę. Na przygotowanie uroczystości pierwszej komunii świętej trzeba więc w 2022 roku wydać wyraźnie więcej, niż rok wcześniej.

Z tego powodu wzrastają także oczekiwania dotyczące ilości pieniędzy wręczanych w kopertach. Niepisanym standardem stała się kwota 300-400 zł. Do dobrego tonu należy przekazanie środków, które pokryją koszta uczestnictwa w imprezie.

Większej partycypacji finansowej w organizowaniu pierwszej komunii świętej oczekuje się od chrzestnych – to na nich często spoczywa „obowiązek” zakupienia prezentów. Także środki przekazywane w kopercie powinny według zwyczaju być nieco większe, niż średnia.

Przygotowując się do partycypacji w przyjęciu komunijnym, warto kierować się zasadą dostosowania wysokości przekazywanej kwoty do możliwości finansowych.

RadioZET.pl/next.gazeta.pl

CMjBQLDAsUGw=