Zamknij

Poczta Polska podnosi ceny od 1 października. Drożej za listy i paczki

19.09.2022 12:28

Rosnące koszty pracy i transportu, ogólnoświatowy wzrost cen surowców wykorzystywanych przez Spółkę oraz spadający wolumen przesyłek listowych skłoniły Pocztę Polską do podniesienia cen. Nowy cennik został już zatwierdzony przez UKE i wejdzie w życie 1 października 2022 roku.

przybijanie pieczątki na wysyłanych listach
fot. Poczta Polska

Poczta Polska pokonana przez inflację i wysokie ceny paliw. Drożyzna na stacjach przełożyła się na koszta transportu, co mocno odbiło się na notowanych przez operatora pocztowego wynikach finansowych. Wzrosły także wynagrodzenia, a kolejnego impulsu w tej kategorii należy spodziewać się w styczniu 2023, gdy dojdzie do wynikającej z inflacji rekordowej podwyżki płacy minimalnej.

Podwyżka cen usług jest niezbędna, gdyż jak przypomniała spółka, „zgodnie z obowiązującymi przepisami Prawa pocztowego, Poczta nie może zamykać nierentownych placówek czy likwidować usług, które przynoszą straty”. Jedynym sposobem na przywrócenie rentowności jest więc podwyższenie cen. „Dla statystycznego Polaka, który wysyła coraz mniej listów, będzie to oznaczało dodatkowy wydatek rzędu kilku złotych w skali całego roku” – podała spółka w komunikacie.

Poczta Polska aktualizuje cennik. „Drożej o kilkanaście procent”

„Poczta Polska jako operator wyznaczony zapewnia wszystkim obywatelom dostęp do powszechnych usług pocztowych, świadczonych w wysokim standardzie, w sposób jednolity i na porównywalnych warunkach. W tym celu Spółka utrzymuje na terenie całego kraju szeroką sieć placówek pocztowych i oddawczych skrzynek na listy. Dostęp do usług wyznaczonego operatora możliwy jest pięć dni w tygodniu (a gdzieniegdzie – nawet przez siedem) w całym kraju” – przypomniała spółka w komunikacie informującym o podwyżkach cen.

Szczególna rola, jaka przypadła Poczcie, oznacza konieczność utrzymywania nierentowych punktów w celu wypełnienia przyjętej misji. Z powodu wszechobecnej drożyzny spółka zmuszona została do podniesienia cen usług powszechnych, żeby móc dalej realizować wyznaczone jej cele.

„Rosnące koszty pracy i transportu, ogólnoświatowy wzrost cen surowców wykorzystywanych przez Spółkę oraz spadający wolumen przesyłek listowych, przy zachowaniu wysokiego tempa inwestycji w podnoszenie swojej konkurencyjności na rynku, stały się impulsem do dokonania modyfikacji cen przesyłek krajowych. Skala podwyżek wybranych usług w obrocie krajowym wynosi nie więcej niż kilkanaście procent, a w większości przypadków – tylko kilka. Przykładowo cena popularnych listów nierejestrowanych oraz poleconych w najczęściej wybieranych formatach S i M, wzrośnie o 30 groszy. Z kolei za popularne paczki pocztowe w gabarycie A zapłacimy o 1 zł więcej” – podała Poczta.

„Dla Poczty Polskiej nawet niewielka korekta cen świadczonych usług, to dodatkowy wzrost przychodu, który umożliwi uruchamianie nowych placówek pocztowych, jak i utrzymanie tych rzadziej odwiedzanych przez klientów, zlokalizowanych na terenach wiejskich” – wytłumaczyła spółka.

Nowy „cennik usług powszechnych w obrocie krajowym i zagranicznym” wejdzie w życie 1 października 2022 roku. Obowiązujące ceny przesyłek w obrocie zagranicznym pozostaną bez zmian.

loader

RadioZET.pl/Poczta Polska