Obserwuj w Google News

Rząd pozwoli Polakom zaoszczędzić. Będą nowe zwolnienia podatkowe

1 min. czytania
28.10.2022 12:30
Zareaguj Reakcja

Podatek Belki w czasie rekordowo wysokiej inflacji staje się tym bardziej uciążliwym obciążeniem kieszeni Polaków. Resort finansów planuje jednak zmiany. Nie zlikwiduje tej daniny, ale znacząco zmodyfikuje.

Podatek Belki do zmiany
fot. Marek BAZAK/East News

Podatek Belki, czyli podatek od zysków kapitałowych, to opłata za rzecz Skarbu Państwa, którą płacimy od zysków np. z lokat. Odsetki stanowiące zysk oszczędzającego Polaka pomniejszane są o 19 proc. podatku, co w czasie rekordowej inflacji jest dodatkowym obciążeniem. Rząd zapowiedział jednak zmiany w przepisach.

Podatek Belki do zmiany. Nowa stawka i kwota wolna

- Ministerstwo Finansów rozważa wprowadzenie zmian w podatku od zysków kapitałowych, które zachęcałyby do inwestowania i oszczędzania, ale byłyby neutralne dla budżetu – powiedziała serwisowi Biznes24 Katarzyna Szwarc, pełnomocniczka ministra finansów ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego.

Redakcja poleca

Pojawi się kwota wolna od podatku, powyżej której oszczędzający zapłacą daninę, ale już w nowej wysokości. Nieoficjalnie mówi się o progu dochodowym w wysokości 10 tys. zł rocznie. Zyski do tej wysokości byłyby zwolnione z PIT. Każda złotówka zysku powyżej tej kwoty byłaby opodatkowana już nie 19-proc. stawką, lecz 20 proc. podatkiem.

Poszukujemy rozwiązania, które da oddech tym najmniejszym inwestorom, by mogli budować swoje małe majątki, bo rozumiemy, że dysponując niewielkim kapitałem, uwzględniając jeszcze podatek od zysków kapitałowych, ciężko taki majątek budować  - Katarzyna Szwarc

- Poszukujemy rozwiązania neutralnego budżetowo, ale nie jesteśmy jeszcze na etapie mówienia o konkretnych kwotach. Gdy propozycje będą gotowe, będziemy informować i je konsultować - powiedziała pełnomocniczka.

RadioZET.pl/PAP