Zamknij

Podwójna waloryzacja emerytur? Nowy sposób na inflację

24.01.2022 16:53

Mimo że marcowa waloryzacja emerytur z uwagi na wysoką inflację może być rekordowo wysoka, to seniorom i tak doskwiera drożyzna. Związkowcy mają pomysł, jak zwiększyć świadczenia.

Ekstra pieniądze dla seniorów
fot. Marek BAZAK/East News

- Emerytura powinna być podwójnie waloryzowana – proponują cytowani przez „Fakt” związkowcy Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Mowa o drugiej, jesiennej waloryzacji świadczeń.

To odpowiedź na rekordowo wysoką inflację, która w grudniu 2021 roku wyniosła 8,6 proc. Choć właśnie za jej sprawą marcowa waloryzacja może przynieść emerytom hojniejsze niż dotąd podwyżki, to drożyzna i tak siać będzie spustoszenie w portfelach.

Podwójna waloryzacja emerytur? Pomysł na walkę z inflacją

Związkowcy chcą lepszej ochrony seniorów przed rekordową drożyzną. Czternasta emerytura, zgodnie z deklaracją rządzących, była jednorazowym świadczeniem, które najprawdopodobniej w 2022 roku nie zasili portfeli Polaków.

OPZZ proponuje zatem, by dwa razy w roku waloryzować świadczenia. – Biorąc pod uwagę prognozowaną, bardzo wysoką inflację, jedna waloryzacja świadczeń to może być za mało – mówi cytowany przez „Fakt” Andrzej Radzikowski, szef OPZZ.

Związkowcy oczekują, że rząd zdecyduje o dodatkowej, wrześniowej waloryzacji świadczeń. Jak podaje dziennik, taki bonus dla emerytów kosztowałby łącznie około 12 mld zł. Pomysł OPZZ poparli eksperci z Instytutu Emerytalnego.

Dotychczasowy mechanizm waloryzacji był adekwatny do czasów niskiej inflacji. Jednak wobec zjawisk makroekonomicznych niezbędne jest właściwe skalibrowanie systemu emerytalnego i wprowadzenie warunkowej drugiej waloryzacji, która pozwoliłaby na utrzymanie realnej wartości świadczeń. Brak takich regulacji sprawia, że przy wysokiej inflacji koniec roku kalendarzowego jest szczególnie trudny dla gospodarstw domowych emerytów dr Antoni Kolek

Jak dodał Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego, marcowa waloryzacja może zostać „zjedzona” przez prawie 10 proc. inflację. – Warto rozważyć dodatkową waloryzację – podsumował ekspert.

loader

RadioZET.pl/Fakt