Obserwuj w Google News

Podwójna waloryzacja emerytur? Nowy sposób na inflację

2 min. czytania
24.01.2022 16:53
Zareaguj Reakcja

Mimo że marcowa waloryzacja emerytur z uwagi na wysoką inflację może być rekordowo wysoka, to seniorom i tak doskwiera drożyzna. Związkowcy mają pomysł, jak zwiększyć świadczenia.

Ekstra pieniądze dla seniorów
fot. Marek BAZAK/East News

- Emerytura powinna być podwójnie waloryzowana – proponują cytowani przez „Fakt” związkowcy Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Mowa o drugiej, jesiennej waloryzacji świadczeń.

To odpowiedź na rekordowo wysoką inflację, która w grudniu 2021 roku wyniosła 8,6 proc. Choć właśnie za jej sprawą marcowa waloryzacja może przynieść emerytom hojniejsze niż dotąd podwyżki, to drożyzna i tak siać będzie spustoszenie w portfelach.

Podwójna waloryzacja emerytur? Pomysł na walkę z inflacją

Związkowcy chcą lepszej ochrony seniorów przed rekordową drożyzną. Czternasta emerytura, zgodnie z deklaracją rządzących, była jednorazowym świadczeniem, które najprawdopodobniej w 2022 roku nie zasili portfeli Polaków.

OPZZ proponuje zatem, by dwa razy w roku waloryzować świadczenia. – Biorąc pod uwagę prognozowaną, bardzo wysoką inflację, jedna waloryzacja świadczeń to może być za mało – mówi cytowany przez „Fakt” Andrzej Radzikowski, szef OPZZ.

Związkowcy oczekują, że rząd zdecyduje o dodatkowej, wrześniowej waloryzacji świadczeń. Jak podaje dziennik, taki bonus dla emerytów kosztowałby łącznie około 12 mld zł. Pomysł OPZZ poparli eksperci z Instytutu Emerytalnego.

Dotychczasowy mechanizm waloryzacji był adekwatny do czasów niskiej inflacji. Jednak wobec zjawisk makroekonomicznych niezbędne jest właściwe skalibrowanie systemu emerytalnego i wprowadzenie warunkowej drugiej waloryzacji, która pozwoliłaby na utrzymanie realnej wartości świadczeń. Brak takich regulacji sprawia, że przy wysokiej inflacji koniec roku kalendarzowego jest szczególnie trudny dla gospodarstw domowych emerytów - dr Antoni Kolek

Jak dodał Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego, marcowa waloryzacja może zostać „zjedzona” przez prawie 10 proc. inflację. – Warto rozważyć dodatkową waloryzację – podsumował ekspert.

RadioZET.pl/Fakt