Zamknij

Pół miliona uchodźców z Ukrainy znajdzie pracę w Polsce. „Rynek gotowy”

25.02.2022 15:57

Nasz rynek pracy jest w stanie przyjąć nawet 500 tysięcy pracowników z Ukrainy – mówiła prof. Elżbieta Mączyńska z SGH dla PAP. Resort pracy zadeklarował wsparcie: przeznaczy 40 mln zł na aktywizację cudzoziemców

Ukraińcy przyjeżdzają do Polski
fot. Jakub Kaminski/East News

Rynek pracy przyjmie uchodźców z Ukrainy i da im zatrudnienie. Jak stwierdziła w rozmowie z PAP prof. Elżbieta Mączyńska z SGH, znajdzie się praca nawet dla 500 tys. migrantów.

Jak zaznaczyła ekspertka, nie sposób przewidzieć, ilu migrantów zdecyduje się pozostać w Polsce. - Większość to mogą być kobiety i dzieci, bo wielu młodych mężczyzn chce walczyć, bronić Ukrainy – powiedziała prof. Mączyńska.

Ukraińcy na polskim rynku pracy

Prof. Mączyńska w rozmowie z PAP powołała się na raport NBP i wyjaśniła, że w Polsce jest przestrzeń do zatrudniania ok. 500 tys. osób z Ukrainy, przy czym - jak zaznaczyła - wiele zależy od sytuacji geopolitycznej, kondycji naszej gospodarki, zamówień firm.

Ekspertka zaapelowała o usprawnienie i skrócenie procedury wydawania zezwoleń na pracę, tak by nie hamowały one przyjmowania nowych pracowników, a także o wydłużenie czasu obowiązywania tych zezwoleń.

Resort pracy przekazał z kolei, że samorządy, organizacje pozarządowe i instytucje rynku pracy mogą ubiegać się o środki z Funduszu Pracy na aktywizację zawodową i integrację cudzoziemców legalnie przebywających w Polsce. Rząd przekaże na ten cel łącznie 40 mln zł z budżetu.

- Polski rynek pracy potrzebuje cudzoziemców – mówił w podcaście „Biznes. Między Wierszami” Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego. Zdaniem eksperta migranci mogą uratować system ubezpieczeń społecznych, któremu przez niż demograficzny grozi zapaść.

Posłuchaj podcastu

- Sytuacja demograficzna Polski jest tragiczna. Polaków ubywa, przez co o emerytury powinni się martwić nie 50-latkowe, a 20-latkowie, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy. Sytuację na rynku pracy i w kasie Funduszu Ubezpieczeń Społecznych mogą uratować Ukraińcy, którzy będą pracować w Polsce i odprowadzać składki – powiedział Oskar Sobolewski.

Trwa wojna na Ukrainie. Każda wojna to nie tylko konflikt polityczny i militarny. To przede wszystkim niewinne ofiary i ludzie, którzy tracą wszystko. Fundacja Radia ZET prowadzi dla nich akcję pomocową.

RadioZET.pl/PAP

WOJNA NA UKRAINIE. NA ŻYWO