,

Polska liderem spadku PKB. Eurostat opublikował nowe dane

07.09.2022 12:49

Eurostat opublikował wykres przedstawiający zmianę PKB w dwóch ostatnich kwartałach. Polska jest pierwsza od końca na liście krajów z największym wzrostem gospodarczym w omawianym okresie.

Spadek PKB największy w UE
fot. SYLWIA DABROWA/Polska Press/East News

Recesja to słowo odmieniane przez wszystkie przypadki po opublikowaniu przez Główny Urząd Statystycznych danych, z których wynika, że kwartał do kwartału PKB Polski spada. Przeciwna tendencja towarzyszy inflacji, która wyniosła w sierpniu 16,1 proc. i nic nie wskazuje na jej rychły spadek. Ekonomiści mówią o stagflacji, jako „groźniejszej siostrze recesji”. Chodzi o spowolnienie gospodarcze, któremu towarzyszy wzrost cen. Żaden inny kraj UE nie odnotował tak gwałtownych zmian – wynika z danych Eurostatu.

Spadek PKB w UE. Polska pierwsza na liście

Eurostat podał, że PKB w strefie euro wzrosło w II kwartale roku o 0,8 proc. Rok do roku średni wzrost sięgnął 4,1 proc. w strefie euro i 4,2 proc. w UE.

Najszybciej rośnie gospodarka Holandii, w której odnotowano wzrost PKB rzędu 2,6 proc. kwartał do kwartału. Tuż za nią są kraje takie jak: Rumunia, Chorwacja, Irlandia, Austria czy Grecja. Polska uplasowała się na szarym końcu z wynikiem 2,1 proc. na minusie. Nieco mniejszy spadek odnotowała Estonia (- 1,3 proc.), Łotwa (-1 proc.) i Litwa (-0,5 proc.)

Nieco bardziej obiecujące dane dotyczą zatrudnienia. Eurostat podał, że w drugim kwartale roku sytuacja na rynku pracy najlepiej kształtowała się na Litwie ( zatrudnienie +3,1 proc.). Tuż za nią uplasowały się Czechy i Irlandia. Nieco dalej w rankingu była Polska, której wzrost zatrudnienia był wyższy niż średnia w strefie euro i średnia unijna.

Zatrudnienie rośnie
fot. Eurostat

Jak wynika z danych polskiego resortu rodziny, poziom bezrobocia rejestrowanego w naszym kraju spadł w sierpniu poniżej 5 proc. Liczba bezrobotnych spadła o ponad 2 tys. osób w skali miesiąca, zaś wskaźnik bezrobocia wyniósł 4,9 proc.

loader

RadioZET.pl

Logo radiozet Dzieje się