Zamknij

Wiceminister o błędach Polskiego Ładu. „Wadą była nieprzewidywalność”

Katarzyna Witwicka
29.03.2022 12:19

Wiceminister finansów Artur Soboń przyznał, że Polski Ład, który obowiązuje od 1 stycznia, nie był pozbawiony błędów. - Wadą była nieprzewidywalność wynikająca z tzw. ulgi dla klasy średniej – mówił Artur Soboń.

Artur Soboń o błędach Polskiego Ładu
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News

Polski Ład w nowym wydaniu zacznie obowiązywać 1 lipca. Pierwsze pół roku rozliczać się będziemy na nieco innych zasadach. W połowie roku zniknie ulga dla klasy średniej, ale za to podatnicy opodatkowani według skali podatkowej zapłacą niższy podatek.

Wiceminister finansów Artur Soboń przyznał w rozmowie z TOK FM, że reforma PiS nie była pozbawiona wad. Zdradził, gdzie popełniono błąd, który potem trzeba było poprawić.

Polski Ład na nowych zasadach. Soboń o błędach reformy PiS

Ministerstwo Finansów zaproponowało pakiet zmian w podatku dochodowym od osób fizycznych, wprowadzający m.in. obniżkę stawki PIT z 17 do 12 proc. i likwidujący tzw. ulgę dla klasy średniej.

Soboń pytany w TOK FM o te zmiany odparł wprost, że mowa o korekcie Polskiego Ładu. Wskazał, że jego wadą była nieprzewidywalność wynikająca z tzw. ulgi dla klasy średniej, która była wzorem wyliczenia podatku dla określonej grupy podatników w określonym przedziale dochodowym.

Wadą tego typu rozwiązania było to, że było skierowane do jednej grupy odbiorców, a emeryci czy inne grupy nie mogły z tego skorzystać, więc dla nich takie celowane rozwiązania trzeba by było przygotować

Artur Soboń

Zamieszanie związane z ulgą i wyliczaniem pensji skłoniło resort "do odejścia od celowanych rozwiązań na rzecz systemowych".

Soboń zapewnił, że Polski Ład na nowych zasadach to nie epizodyczna zmiana. Reforma ma obowiązywać już także w kolejnych latach. Zarobki z 2022 roku rozliczymy jednak według nowego i starego Polskiego Ładu. Reforma wchodzi bowiem w życie dopiero w połowie roku.

loader

RadioZET.pl/PAP/TOK FM