Polski Ład do gruntownej zmiany. Jest projekt ustawy
Polski Ład będzie znowelizowany. Z projektu ustawy wynika, że szykuje się kolejna rewolucja podatkowa. Drogą ustawową wracają rozliczenia „po staremu”.

Polski Ład będzie zmieniony. Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy nowelizującej Polski Ład. Mowa o projekcie o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, który wprowadza poprawki do reformy PiS.
O konieczności uzupełnienia luk w Polskim Ładzie poinformował wcześniej Mateusz Morawiecki i zadeklarował, że żaden pracownik z pensją do 12,8 tys. zł brutto miesięcznie na reformie Prawa i Sprawiedliwości nie straci.
Polski Ład do zmiany. Jest projekt ustawy
Po aferze z niższymi pensjami nauczycieli i policjantów oraz niższymi emeryturami, rząd zdecydował, że zaliczki na podatek dochodowy będzie można pobierać „na starych zasadach”. Tym, którym pobrano wyższą niż w 2021 roku zaliczkę na PIT, płatnik ma wypłacić wyrównanie.
Jak podkreślono w uzasadnieniu, ustawa jest odzwierciedleniem postanowień zawartych w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 7 stycznia 2022 r. w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Krajowa Izba Doradców Podatkowych na początku miesiąca zwracała bowiem uwagę, że zmiany podatkowe tego typu powinny być wprowadzane wyłącznie w drodze ustawy, a nie rozporządzenia.
„Rozporządzenie to stanowiło reakcję Ministra Finansów na zgłaszane przez niektórych podatników w pierwszych miesiącach 2022 r. rozbieżności pomiędzy oczekiwaną oszczędnością podatkową w ujęciu rocznym oraz miesięcznym. Przedłużenie terminów poboru zaliczki w drodze rozporządzenia umożliwiło zastosowanie przedłużonych terminów już do wypłat dokonywanych w styczniu. Wynika to z funkcjonującego na gruncie ustawy PIT rozwiązania, zgodnie z którym przekazanie zaliczki pobranej w jednym miesiącu następuje do 20 dnia miesiąca następnego. Wdrożenie tego rozwiązania w drodze ustawy w tak krótkim terminie nie było możliwe” – wyjaśniono w uzasadnieniu.
RadioZET.pl