Obserwuj w Google News

Polski Ład do ostatecznej poprawy? Sasin: limit błędów wyczerpany

2 min. czytania
25.01.2022 13:14
Zareaguj Reakcja

Polski Ład zostanie ostatecznie skorygowany. Wicepremier Jacek Sasin zapowiedział konsultacje z ministrem finansów. Jak dodał, „limit błędów został wyczerpany”.

Sasin o Polskim Ładzie
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Polski Ład wywołał takie zamieszanie, że nie obejdzie się bez korekt. Pierwsza poprawka (wprowadzona rozporządzeniem) zaczęła obowiązywać już w pierwszym tygodniu stycznia 2022 roku. Dopiero pod koniec miesiąca zapisy te znalazły odzwierciedlenie w projekcie ustawy.

Szef Ministerstwa Aktywów Państwowych Jacek Sasin w rozmowie z TVP1 zdradził, że Polski Ład będzie przedmiotem posiedzenia Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z udziałem ministra finansów Tadeusza Kościńskiego. Sasin od 2022 roku jest przewodniczącym Komitetu.

Polski Ład znów do zmiany

Na Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów będzie dyskusja z Ministerstwem Finansów o rozwiązaniach Polskiego Ładu - zapowiedział wicepremier, szef MAP Jacek Sasin. Według niego najważniejsze „by uspokoić zamieszanie wokół tego programu”.

Redakcja poleca

Wicepremier pytany o to, kto odpowiedzialny jest za bałagan związany z Polskim Ładem odparł, że „przede wszystkim nie zagrała tutaj informacja".

To jest tak kompleksowa reforma, że można się było spodziewać różnego rodzaju nieprzewidziany sytuacji. Ważne, żeby szybko na nie reagować. Limit błędów został wyczerpany - Jacek Sasin

Zgodnie z projektem ustawy zakładającym już wdrożone (na mocy rozporządzenia) zmiany, pracodawca będzie zobligowany do wyliczania zaliczek na PIT na nowych i starych zasadach (sprzed 1 stycznia 2022 roku).  Inne zmiany, które jeszcze nie znalazły odzwierciedlenia w aktach prawnych, dotyczą m.in. wprowadzenia zasady „złotówka za złotówkę” w przypadku ulgi dla klasy średniej i rozszerzenia tej preferencji na emerytów i zleceniobiorców.

Premier Mateusz Morawiecki zadeklarował podczas konferencji prasowej poświęconej reformie, że jeśli ktokolwiek zarabiający do 12 tys. 800 zł brutto miesięcznie straci na Polskim Ładzie, będzie mógł rozliczyć się na zasadach z 2021 r.

RadioZET.pl/PAP