Zamknij

Rząd zmienił Polski Ład. Od lipca niższy podatek PIT

Michał Tomaszkiewicz
22.04.2022 17:51

Od 1 lipca w pierwszym progu podatkowym oddawać będziemy państwu 12 procent naszych zarobków – zdecydował rząd. To obniżka o 5 punktów procentowych – trzeba jednak pamiętać, że Polski Ład wprowadził samodzielną składkę zdrowotną w wysokości 9 procent, którą płaci się niezależnie od PIT.

Mateusz Morawiecki
fot. PAP/Piotr Nowak

Polski Ład został po raz kolejny zmieniony przez rząd. Rada Ministrów przyjęła 22 kwietnia projekt obniżenia stawki podatku dochodowego w pierwszym progu podatkowym o 5 punktów procentowych, do poziomu 12 procent. Jednocześnie zniknie ulga dla klasy średniej.

- Likwidujemy słusznie krytykowaną  ulgę dla klasy średniej. Ale jednocześnie obniżamy stawkę PIT do 12 procent i to jest najmocniejsza obniżka od wielu lat, która obejmie miliony podatników - stwierdził szef rządu na konferencji prasowej. 

Polski Ład zmienia się w Niskie Podatki. Zamiast ulgi dla klasy średnia obniżka PIT

Premier podkreślił, że zmiana będzie korzystna dla większości podatników, a neutralna dla reszty. Jak dodał Morawiecki, w projekcie zakłada się też uproszczenie rozliczenia kwoty wolnej dla zarabiających w kilku miejscach.

- W ten sposób osoby pracujące na kilku etatach będą mogły odczuć obniżkę już od pierwszej wypłaty - podkreślił premier. Morawiecki wskazał także, że na korzystniejszy dla przedsiębiorców zmieni się sposób rozliczania składki zdrowotnej. Dzięki temu mniej pieniędzy odda fiskusowi około 1,4 mln prowadzących biznes.

Komentując obniżenie stawki PIT w pierwszym progu podatkowym Mateusz Morawiecki stwierdził, że jest to najmocniejsza obniżka podatku od wielu lat, która obejmie miliony podatników. 

- Miesiąc temu pokazywaliśmy projekt zmian podatkowych w PIT, który dotyczy 25 mln podatników, który będzie korzystny dla 13 mln z nich, a dla reszty neutralny. Po jego wprowadzeniu ok. 15 mln podatników w Polsce nie będzie płacić PIT – dopowiedział wiceminister finansów Artur Soboń.

Stwierdził także, że projekt zostanie wkrótce przesłany do Sejmu i że „liczy na współpracę wszystkich sił parlamentarnych w Polsce”. – To będzie dobry projekt, który sprawi, że podatki będą niższe i bardziej przewidywalne a system podatkowy będzie bardziej zrozumiały i jaśniejszy dla podatników – zadeklarował Soboń.

Wiceminister finansów wyraził nadzieję na jak najszybsze uchwalenie ustawy, aby rozwiązania w niej zawarte mogły funkcjonować już od 1 lipca.

loader

RadioZET.pl/PAP/KPRM