Zamknij

Polski Ład znowu obniży wynagrodzenia. "Niektórzy mogą dostać niższą pensję”

26.01.2022 10:50

Polski Ład na początku 2022 roku negatywnie zaskoczył nauczycieli i mundurowych, którzy otrzymali niższe pensje o kilkaset złotych. Rzecznik rządu wyjaśniał wówczas, że mogło dojść do nieprawidłowego odliczenia zaliczki na podatek dochodowy i zapewniał, że "pensja za luty zostanie wypłacona w prawidłowy sposób". Teraz minister finansów Tadeusz Kościński uprzedza, że sytuacja może się powtórzyć.

Polski Ład znowu obniży wynagrodzenia. Kościński: niektórzy mogą dostać niższą pensję
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/EastNews

Polski Ład zapowiadany był przez Zjednoczoną Prawicę jako recepta na wyprowadzenie Polski z gospodarczego koronakryzysu. Pułapką okazały się wynagrodzenia kilku grup zawodowych, które na początku stycznia 2022 roku dostały niższe pensje, niż wpływały na ich konta jeszcze w grudniu 2021 roku. 

Minister finansów Tadeusz Kościński zapewnił, że rządzący cały czas pracują nad udoskonaleniem nowego programu. Zaznaczył, że preferencją dla klasy średniej zostaną objęci m.in. emeryci i renciści, osoby na zleceniach oraz w szerszym zakresie nauczyciele akademiccy.Trzeba się jednak przygotować, że jeszcze przez jeden miesiąc mogą pojawić się niższe wynagrodzenia, które powinni wyrównać pracodawcy.

Polski Ład znowu obniży pensje.Kościński apeluje do pracodawców o wyrównania

Polski Ład obowiązuje dopiero kilka tygodni, ale już wymaga wielu korekt. Pierwsza poprawka wprowadzona rozporządzeniem zaczęła obowiązywać na początku stycznia 2022 roku. Dopiero pod koniec miesiąca zapisy te znalazły odzwierciedlenie w projekcie ustawy. Szef resortu finansów przyznał,że również w kolejnym miesiącu pracownicy mogą dostać zaniżone pensje.

Niektórzy mogą w styczniu dostać niższą pensję niż jeszcze w grudniu. Chciałbym uspokoić i przypomnieć, że jeśli takie sytuacje będą miały miejsce, to pracodawcy są zobowiązani do jak najszybszego wyrównania Tadeusz Kościński, minister finansów

Minister finansów zapewnił, że „jeszcze większa liczba osób o przychodach do 12800 zł brutto/m-c będzie zyskiwać” na nowym rządowym projekcie.

Przypomnijmy, że Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W nowym prawie uwzględniono zapisy przedłużonego terminu poboru i wpłaty zaliczek. Wynika z nich również, że obywatel ma stosować zmniejszenie zaliczki o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek (czyli o 425 zł) również, gdy oświadczenie PIT-2 jest składane w trakcie roku podatkowego, a nie tylko przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia w danym roku podatkowym.

loader

RadioZET.pl