Zamknij

Kaczyński wskazał winnych za błędy Polskiego Ładu. „Nie chcieli, by reforma się udała”

16.02.2022 17:38
Kaczyński wskazał winnych za Polski ład
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Polski Ład początkowo obniżył pensje tym, którzy z założenia nie powinni tracić na reformie. Rząd poprawił przepisy, ale nadal nie wszyscy poszkodowani podatnicy nie otrzymali wyrównania. Jak obiecał Jarosław Kaczyński, rekompensaty za Polski Ład trafią do nich w ciągu maksymalnie trzech miesięcy.

Polski Ład namieszał w systemie podatkowym. Początkowo stracili na nim m.in. nauczyciele, którzy otrzymali niższe pensje. Przepisy szybko jednak poprawiono, a księgowym nakazano obliczać zaliczki na podatek dochodowy według nowego i starego porządku, tak, by klasa średnia na tym nie straciła.

O błędach reformy podatkowej Prawa i Sprawiedliwości mówił w rozmowie z Polskim Radiem 24 prezes partii Jarosław Kaczyński. - W ciągu co najwyżej dwóch, trzech miesięcy straty, jakie zostały poniesione przy wprowadzeniu Polskiego Ładu, zostaną wyrównane – zadeklarował polityk.

Polski Ład. Kaczyński obiecuje wyrównanie strat

Wicepremier i prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński udzielił wywiadu dla Polskiego Radia 24. Mówił m.in. o tym, że wdrażanie Polskiego Ładu „zaczęło się nie najlepiej, jeśli idzie o podatki”.

To trzeba naprawić. Wyciągnięto już część konsekwencji personalnych, bo tutaj popełniono bardzo fundamentalne błędy. Przy czym błędem fundamentalnym było to, że powierzono przygotowanie systemu ludziom, którzy – jak mi się wydaje – byli całkowicie niezainteresowani tym, aby przedsięwzięcie się udało

Jarosław Kaczyński

Dodał, że nie ma na myśli wiceministrów, którzy nadzorowali całe przedsięwzięcie. Paradoksalnie to minister finansów Tadeusz Kościński i wiceminister Jan Sarnowski stracili stanowiska. Tymczasem Kaczyński miał na myśli członków departamentów i „ludzi, którzy pełnią merytorycznie, ważne funkcje, w tym wypadku w Ministerstwie Finansów”.

Prezes PiS zadeklarował, że maksymalnie za trzy miesiące nauczyciele i inne grupy zawodowe, którym obniżono pensje, otrzymają wyrównania.

RadioZET.pl/PAP/Polskie Radio

CMjBQLDAsUGw=