Zamknij

Polski rynek pracy nie dla Rosjan. Ważne zmiany w prawie

28.10.2022 08:17

Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podpisała rozporządzenie, na mocy którego dostęp do polskiego rynku pracy dla Rosjan zostanie znacząco okrojony. Oto szczegóły projektu.

Rosjanie nie będą pracować w Polsce?
fot. Malaui/Shutterstock (ilustracyjne)

Wojna w Ukrainie sprawiła, że niemalże cały świat solidarnie przeciwstawił się Rosji. Sankcje dla Kremla dotyczą nie tylko stosunków handlowych, lecz także dostępu do rynku pracy, którego Rosjanie w Polsce zostali właśnie niemalże pozbawieni – wynika z podpisanego rozporządzenia.

Rosjanie bez dostępu do polskiego rynku pracy

- W obliczu ataku Rosji na Ukrainę i rosnącego ryzyka migracyjnego z Rosji zdecydowaliśmy o zniesieniu ułatwień w dostępie Rosjan do polskiego rynku pracy - przekazała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Zgodnie z podpisanym przez szefową resortu rozporządzeniem, przedsiębiorcy nie będą mogli zatrudniać obywateli Rosji na uproszczonych zasadach. Zatrudnienie obywatela Rosji w polskiej firmie będzie wiązało się z szeregiem formalności. Uproszczona procedura pozwalająca na zalegalizowanie pracy w siedem dni (tak jak w przypadku Ukraińców, Gruzinów lub Białorusinów) nie będzie obowiązywała w przypadku obywateli Rosji.

Ustawodawca wskazał, że skutkiem wojny w Ukrainie może być wzrost ryzyka związanego z migracją Rosjan. Obawy te nie są bezpodstawne. Straż Graniczna wskazała, że tylko od 19 września – na wszystkich odcinkach granicy, przez przejścia drogowe, lotnicze i morskie – do Polski wjechało 3907 obywateli Rosji.

Zmiany nie dotyczą tych, którzy przed wojną podjęli pracę w Polsce. Ci Rosjanie do czasu upływu ważności zezwolenia na pracę mogą być zatrudnieni na dotychczasowych zasadach.
Tymczasem polski rynek pracy rośnie w siłę m.in. za sprawą Ukrainek. Niemal 4 tys. kobiet, które po 24 lutego przyjechało do Polski, zdecydowało się na własny biznes. Łącznie liczba ukraińskich działalności przebiła 10 tys.

loader

RadioZET.pl/PAP