Zamknij

Ponad 600 mln zł za nową siedzibę TAI. TVP ma kłopot

04.07.2022 10:25
Jacek Kurski
fot. LUKASZ SZELAG/REPORTER/East News

606,9 mln zł – tyle wynosi koszt budowy nowej siedziby Telewizyjnej Agencji Informacyjnej w wybranej w przetargu ofercie złożonej przez Korporację Budowlaną Doraco. Środki zaplanowane przez TVP na przeprowadzenie inwestycji to 495,6 mln zł. Państwowa telewizja nie poinformowała, czy zdecyduje się na podpisanie umowy.

TVP ma problem: środki, jakie przeznaczyła na wybudowanie nowej siedziby TAI okazały się być niewystarczające. Do przetargu, który ogłoszono w sierpniu 2021 roku, zgłosiło się 5 podmiotów. Jak poinformowano w styczniu 2022 roku po otworzeniu ofert, oczekiwania finansowe wszystkich z nich przewyższały zaplanowany budżet o 100-150 mln zł.

Przetarg został rozstrzygnięty, jednak jego realizacja nie jest pewna. TVP nie podała, czy zamierza podpisać umowę z wykonawcą uznanym za najlepszego. Zrealizowanie inwestycji wymagać będzie znalezienia dodatkowych środków, a z tymi – nawet mimo corocznego dofinansowania z budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – nie jest zbyt dobrze. Wpływy TVP po raz kolejny spadły.

Nowa siedziba TAI zagrożona. Koszty wyższe niż założono

Telewizja Polska w sierpniu 2021 roku ogłosiła przetarg na wybudowanie nowej siedziby Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Ma ona składać się z dwóch budynków, które mają powstać na terenie kompleksu TVP przy ul. Woronicza w Warszawie. TAI realizuje wszystkie treści informacyjne i publicystyczne w TVP i odpowiada za TVP Info oraz „Wiadomości”, „Panoramę” i „Teleexpress”.

Według informacji przekazanych przez TVP, telewizja wyceniła całość inwestycji, czyli budowę wraz z usługami, garażem podziemnym, infrastrukturą towarzyszącą i zagospodarowaniem terenu na maksymalnie 495,7 mln zł.

Oferty w przetrgu złożyło łącznie 5 podmiotów – każda wycena była znacznie wyższa, niż szacunki TVP. Ostatecznie telewizja za najbardziej korzystną uznała propozycję Korporacji Budowlanej Doraco, która wyceniła budowę na 606,9 mln zł. Oferta konsorcjum firm Adamietz (jako lidera) i EBS BUD (jako partnera) opiewała na kwotę 607,2 mln zł, Mirbud zaproponował wykonanie inwestycji za 626,1 mln zł, Mostostal Warszawa wycenił budowę na 632 mln zł, PORR zaś oczekiwał zapłaty w wysokości 642,9 mln zł.

Dwie oferty zostały odrzucone, w wyniku analizy za najkorzystniejszą uznano ofertę Doraco. 97 procent wagi oceny stanowił koszt brutto, 3 procent zaś zależało od okresu gwarancji na urządzenia elektryczne i elektroenergetyczne (m.in. stacje transformatorowe, rozdzielnie, baterie UPS, RUPS, agregaty) oraz wszelkie urządzenia sanitarne, wentylacji i klimatyzacji. Zwycięska oferta jako jedyna otrzymała ocenę 100 procent.

Nie wiadomo jednak, czy do realizacji inwestycji dojdzie: cena zaproponowana przez zwycięzcę przetargu to ponad 100 mln zł więcej, niż założyła TVP planując budowę. Telewizja nie poinformowała o swoich planach ani o pomysłach na ewetualne rozwiązanie problemu kosztów wyższych od zakładanych o ponad 20 procent.

TVP realizuje już jedną inwestycję przy u. Woronicza – za 150 mln zł powstaje tam hala zdjęciowa. Wykonawcą inwestycji jest Doraco. Nowa siedziba TAI ma składać się z dwóch budynków: pięciokondygnacyjnego i dziesięciokondygnacyjnego. W pierwszym z nich przewidziano przestrzeń na newsroom TAI, studia TVP Sport i TVP3 oraz pomieszczenia redakcyjne i montażowe. W drugim znajdować się mają przede wszystkim pomieszczenia biurowe, gospodarcze i archiwa – na dziewiątym piętrze działać ma studio panoramiczne z reżyserką i pomieszczeniami zaplecza.

RadioZET.pl/wirtualnemedia.pl

CMjBQLDAsUGw=