Obserwuj w Google News

Prąd i gaz mocno podrożeją. NBP: dwucyfrowe wzrosty taryf

2 min. czytania
12.07.2022 13:22
Zareaguj Reakcja

Taryfy na energię elektryczną i gaz dla odbiorców indywidualnych mocno wzrosną na początku 2023 roku – wynika z prognoz Narodowego Banku Polskiego. Podwyżki mają być „duże” i „dwucyfrowe”.

Adam Glapiński
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/East News

Inflacja według najnowszych prognoz NBP ma w 2022 roku osiągnąć nawet poziom 18,8 procent. Rząd już zapowiedział, że  tarcza antyinflacyjna, obniżająca tymczasowo ceny, zostanie zapewne po raz kolejny przedłużona. Obecnie przesunięto termin końca jej obowiązywania z 31 lipca na 31 października.

W 2023 roku ceny mają w dalszym ciągu rosnąć w tempie dwucyfrowym – przyznał NBP. Jednym z powodów wysokiej inflacji mają być ceny energii. Bank centralny podał, że należy spodziewać się zatwierdzenia przez URE taryf wyższych od tegorocznych o kilkanaście-kilkadziesiąt procent. W 2022 roku, w porównaniu do 2021, ceny regulowane wzrosły prawie o połowę.

Dwucyfrowe wzrosty taryf za energię. Drożyzna w 2023 roku

Informację o spodziewanych wysokich wzrostach opłat za prąd elektryczny oraz gaz ziemny płaconych przez odbiorców indywidualnych dyrektor Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych NBP Piotr Szpunar przedstawił podczas konferencji prasowej dotyczącej nowej prognozy inflacji. Padła zapowiedź dwucyfrowych wzrostów taryf za energię elektryczną i gaz.

Szpunar zastrzegł, że NBP nie poda dokładnej prognozy, żeby nie stwarzać wrażenia, że chce w jakikolwiek sposób wpływać na decyzje podejmowane przez Urząd Regulacji Energetyki. To w gestii URE leży zatwierdzanie cenników proponowanych przez dostawców energii elektrycznej i gazu ziemnego do odbiorców indywidualnych.

- Pytanie, jakie te wzrosty będą. Na to pytanie można odpowiedzieć, że duże – dwucyfrowe – stwierdził Szpunar podczas konferencji NBP. Zastrzegł przy tym, że założenia banku centralnego są „czysto techniczne”.

Redakcja poleca

Narodowy Bank Polski założył w projekcji na 2022 rok, że średnioroczny wzrost cen energii ogółem wyniesie 33,9 procent. W 2023 roku nośniki energii mają według analityków NBP podrożeć o 30,9 procent.

Taryfy dostawców prądu elektrycznego oraz gazu ziemnego dla odbiorców indywidualnych są w Polsce regulowane administracyjnie. Zatwierdzanie ofert leży w kompetencjach URE – urząd przyjmuje wnioski o ustalenie cen na następny rok i ma chronić klientów indywidualnych przed nieuzasadnionymi podwyżkami, sprawdzając czy są one rzeczywiście zasadne z biznesowego punktu widzenia.

RadioZET.pl/PAP