Zamknij

Tajemnicza śmierć prezesa Łukoil. „Organy ustalają przyczyny incydentu”

01.09.2022 11:02

Rawił Maganow, prezes zarządu rosyjskiego koncernu paliwowego Łukoil, nie żyje. Jak podała Wirtualna Polska cytując agencję TASS, Maganow miał wyskoczyć z okna na szóstym piętrze Centralnego Szpitala Klinicznego w Moskwie.

Władimir Putin i Ravil Maganov
fot. kremlin.ru

Wojna w Ukrainie sprawiła, że świat zachodni zaczął odwracać się od rosyjskich surowców energetycznych. To poważny cios w finanse Kremla, który czerpie duże zyski ze sprzedaży gazu oraz ropy naftowej. Zachód zapowiedział już, że nie będzie ich już od Putina kupować, żeby nie finansować „rosyjskiej machiny wojennej”.

Łukoil to drugie pod względem wielkości rosyjskie przedsiębiorstwo naftowe, zajmujące się sprzedażą zarówno ropy naftowej, jak i gazu. Rosyjskie media podały, że prezes koncernu, Rawił Maganow, zginął w wyniku upadku z 6. piętra moskiewskiego szpitala. „Na miejscu pracują organy śledcze i ustalają przyczyny incydentu” – podała agencja RIA Novosti.

Nie żyje prezes Łukoil. Miał wyskoczyć z okna w szpitalu

„Z okna Centralnego Szpitala Klinicznego przy ulicy Marszałka Tymoszenko wypadł mężczyzna i zmarł w wyniku odniesionych obrażeń” – brzmiały pierwsze doniesienia agencji TASS o śmierci Rawiła Maganowa. Potwierdzenie, że chodzi o prezesa Łukoil, podał przedstawiciel Centralnego Biura Projektowego agencji RIA Novosti.

Kommersnt.ru podał, że Maganow mógł popełnić samobójstwo. Jako możliwą przyczynę podano zdiagnozowaną „ciężką chorobę sercowo-naczyniową”. „Na miejscu pracują organy śledcze i ustalają przyczyny incydentu” – podała RIA Novosti.

Maganow urodził się w 1954 roku w Almetyevsku w Tatarstanie. W 1977 ukończył Moskiewski Instytut Przemysłu Petrochemicznego i Gazowniczego, po czym pracował w Langepasnieftiegaz, a w 1993 roku przeniósł się do Łukoilu, gdzie objął stanowisko wiceprezesa koncernu wydobywczego ropy naftowej. Od czerwca 2020 roku był przewodniczym rady dyrektorów.

Łukoil to drugie pod względem wielkości rosyjskie przedsiębiorstwo naftowe, prowadzące operacje przede wszystkim na Syberii. Koncern wydobywa ropę naftową także w Azerbejdżanie, Kazachstanie, Egipcie i Iraku. Rosyjskie przedsiębiorstwo prowadzi stacje paliw w 11 państwach w Europie oraz w Stanach Zjednoczonych.

RadioZET.pl/Wirtualna Polska/TASS/RIA Novosti