Zamknij

Prezes NBP: "Polska jest bezpieczna. Będziemy dalej podnosić stopy procentowe"

09.03.2022 16:01

- W kolejnych miesiącach będą dalsze podwyżki stóp; jaki będzie ich ostateczny pułap, nie wiem – zakomunikował w środę prezes NBP Adam Glapiński.

Prezes NBP: Polska jest bezpieczna. Będziemy dalej podnosić stopy procentowe
fot. Wojciech Olkusnik/East News

Wojna w Ukrainie wpływa na sytuację gospodarczą wielu krajów. Prezes Narodowego Banku Polskiego powiedział w środę, że „ta wojna przynajmniej o 2 pkt proc. podwyższa inflację”. Przypominamy, że już we wtorek Rada Polityki Pieniężnej poinformowała o decyzji podnoszącej wysokość rat kredytowych.

Stopy procentowe są instrumentem wykorzystywanym przez bank centralny do regulowania ilości pieniądza na rynku. Przy ich pomocy NBP wpływa na wysokość stóp procentowych na rynku międzybankowym, a tym samym na oprocentowanie kredytów i depozytów w bankach komercyjnych. Finalnie przekłada się to na wysokość naszych rat kredytowych.

Szef NBP:  w kolejnych miesiącach będą dalsze podwyżki stóp

Prezes NBP zapowiedział, że istnieje możliwość, że posiedzenia RPP będą dwa razy w miesiącu, „by szybciej reagować na sytuację”. Szykują się kolejne podwyżki stóp procentowych, jednak sytuacja finansowa Polski jest bezpieczna.

- Polska jest absolutnie bezpiecznym krajem. Nasz system finansowy, bankowy pracuje normalnie - jest absolutnie stabilny. Złotych nie zabraknie, dewiz też nie zabraknie - mówił podczas środowej konferencji prezes NBP Adam Glapiński.

W kolejnych miesiącach będą dalsze podwyżki stóp; jaki będzie ich ostateczny pułap - nie wiem Adam Glapiński

- Fundamentalnie złoty powinien być jednak znacznie mocniejszy niż teraz. Będzie miał bardziej normalną, wolnorynkową, właściwą sobie cenę w postaci innych walut, na które go można wymienić - powiedział szaf banku centralnego.

Adam Glapiński dodał, że umocnienie złotego powinno sprzyjać ograniczeniu inflacji, a rynkowa presja na osłabienie naszej waluty nie ma żadnego uzasadnienia w mocnych fundamentach gospodarczych Polski.

loader

RadioZET.pl/PAP