Zamknij

Prezydent podpisał nową ustawę o wsparciu. 3010 zł na osobę

29.09.2022 10:57

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją na Odrze. Na wypłatę jednorazowego świadczenia w wysokości 3010 zł na pracownika będą mogły liczyć przedsiębiorstwa, które w sierpniu zanotowały spadek przychodów powyżej 50 procent.

Andrzej Duda
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Katastrofa ekologiczna na Odrze zszokowała Polaków, co miało bezpośrednie przełożenie na przychody działających w pobliżu rzeki przedsiębiorców. Turyści zaczęli na wszelki wypadek unikać nadodrzańskich terenów, a smażalnie ratując biznes informowały, że tak naprawdę nie oferowały świeżych ryb, tylko mrożonki.

Zgodnie z regulacją, o pomoc będą mogli ubiegać się przedsiębiorcy przede wszystkim z takich branż, jak turystyczna, gastronomiczna czy sportowo-rekreacyjna. Pełen krąg podmiotów, wraz z kodami PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności), którym będzie przysługiwać jednorazowe świadczenie, zostanie wyszczególniony w rozporządzeniu Rady Ministrów.

Wsparcie dla przedsiębiorców znad Odry. 3010 zł na pracownika

Aby otrzymać wsparcie w wysokości 3010 zł, przedsiębiorca będzie musiał wykazać spadek przychodów powyżej 50 proc. w sierpniu w stosunku do lipca lub czerwca br. lub sierpnia ubiegłego roku. Wniosek będzie trzeba złożyć nie później niż do 31 grudnia 2022 r., wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego za pomocą profilu informacyjnego utworzonego w systemie udostępnionym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wypłata jednorazowego świadczenia będzie dokonywana przez ZUS niezwłocznie po wyjaśnieniu ostatniej okoliczności mającej wpływ na prawo do świadczenia i jego wysokość. Ze świadczenia nie będzie możliwe dokonywanie potrąceń i egzekucji. O kwocie wypłaconego jednorazowego świadczenia ZUS poinformuje na profilu informacyjnym płatnika składek. Jednorazowe świadczenie i koszty obsługi jego wypłaty będą finansowane z Funduszu Pracy.

W ocenie skutków regulacji projektu ustawy podano, że liczba ubezpieczonych w ZUS w wybranych 19 podklasach PKD w powiatach nadodrzańskich pod koniec lipca 2022 r. wyniosła 68 446 osób. Jeśli wszystkie te firmy byłyby uprawnione do świadczenia, miesięczny koszt jego wypłaty wyniósłby około 206 mln zł. W OSR zaznaczono, że faktyczna wypłata pieniędzy bedzie zależeć od zanotowanego spadku przychodów. Dlatego przy założeniu, że ze świadczenia skorzysta 40 proc. firm, wypłata wyniesie ok. 82 mln zł. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z mocą od 1 sierpnia 2022 r.

W ustawie znalazły się również przepisy przedłużające ważność bonów turystycznych przyznanych rodzinom w czasie pandemii COVID-19. Nowe przepisy przewidują, że z bonu będzie można korzystać do 31 marca 2023 r. Bonem można płacić m.in. za pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, turnusie rehabilitacyjnym, obozie harcerskim, sportowym czy rekreacyjnym na terenie Polski.

loader

RadioZET.pl/PAP