Zamknij

Proboszczowie coraz więcej wydają na rachunki. Liczą na ofiarność parafian

31.07.2022 15:51

Koszty utrzymania parafii rosną, a wierni nie wszędzie dostosowują wysokość datków na przysłowiową tacę - informuje serwis Business Insider. Tylko rachunki za ogrzewanie mogą być o 100 proc. wyższe.

Taca w kościele
fot. MONKPRESS/East News (ilustracyjne)

Inflacja, która według Głównego Urzędu Statystycznego wyniosła w lipcu 15,5 proc. więcej niż rok temu, uderza w praktycznie wszystkie gałęzie gospodarki. Przed podwyżkami nie uciekną również parafie w całej Polsce. - Z rozmów, jakie prowadzę z proboszczami naszej archidiecezji, wynika, że w ostatnim czasie radykalnie wzrosły koszty funkcjonowania wszystkich parafii i instytucji kościelnych - mówi ks. Rafał Kowalski, rzecznik archidiecezji wrocławskiej, cytowany przez Business Insider.

Proboszczowie szczególnie obawiają się zimy i wzrostu rachunków za ogrzewanie. W przypadku kościołów ogrzewanych na gaz i węgiel podwyżki, w porównaniu do ubiegłego sezonu zimowego, jest nieuniknione.

Podwyżki cen uderzają w kościoły

Dla przykładu ksiądz Zbigniew Paweł Maciejewski, proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych w Winnicy, w ubiegłym roku zapłacił blisko 115 tys. zł na pensje dla dwóch pracowników zatrudnionych na umowę o pracę - organisty i kościelnego (oboje 5,8 tys. zł, czyli 2,8 tys. zł na rękę).

Rachunki za prąd wyniosły w ubiegłym roku 5,6 tys. zł (bez plebanii, wikariatu i organistówki), gaz ponad 3 tys. zł i  8,5 tys. zł za 2 tys. litrów oleju opałowego do ogrzania kościoła. "Jeśli wziąć pod uwagę obecne koszty oleju opałowego, za taką samą jego ilość w tym roku kościół zapłaci prawie drugie tyle – ok. 17 tys. zł" - podaje Business Insider.

W ubiegłym roku kościół w Winnicy zebrał 150 tys. zł z tacy od wiernych oraz 70 tys. zł z ofiar za chrzty, śluby i pogrzeby. "Przy pogrzebie kościół prosił w 2021 r. o 1,9 tys. zł (800 zł dla księży i 1,1 tys. zł dla pracowników), przy ślubie o 100 zł przy spisywaniu protokołu, 900 zł przy uroczystości (400 zł dla księży, 500 zł dla pracowników), natomiast przy chrzcie – 160 zł (90 zł dla księży, 70 zł dla pracowników)" - wylicza serwis.

W sumie parafia zakończyła ubiegły rok z 9 tys. zł na plus (z różnych źródeł zebrano ponad 453 tys. zł, a wydano – 444 tys. zł). Ks. Maciejewski publikuje dane finansowe parafii, aby "poszerzyć wyobraźnię" wiernych. - Dzięki temu liczę na większe zrozumienie i większą ofiarność, pozostając niezmiennie przy stanowisku, że składając jakiekolwiek ofiary, trzeba 1. Mieć 2. Chcieć 3. I musi to sprawiać radość. Bez spełnienia tych warunków uprzejmie proszę o nieskładanie żadnych ofiar - mówi w rozmowie z Business Insider.

"Ks. Proboszcz Jacek Maćkowiak z Parafii Świętej Rodziny w Poznaniu przyznaje, że najtrudniejsze rachunki to te za gaz i za prąd, ale jednocześnie podkreśla, że ofiarność parafian jest na stałym poziomie. W parafii pw. Św. Magdy Magdaleny w Brzyskach słyszymy z koli, że parafianie są «wyrozumiali i wnoszą odpowiednie datki, które w pełni pokrywają koszty gazu i prądu»" - podaje serwis.

loader

RadioZET.pl/Business Insider