Zamknij

Przeciętne wynagrodzenie przebiło 6 tys. zł. Płace rosną szybciej niż ceny?

18.02.2022 13:06
Wzrost pensji a inflacja
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

W styczniu 2022 roku zarobiliśmy średnio 6 tys. zł brutto – podał Główny Urząd Statystyczny. Eksperci wskazują, że pensje rosną minimalnie szybciej  niż inflacja.

Inflacja w styczniu 2022 roku przebiła 9 proc. W jakim tempie rosną pensje? Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane za miniony miesiąc, które mogą nieco rozczarować ekonomistów, którzy początkowo spodziewali się wzrostów pensji na poziomie nawet 11 procent. Przeciętna pensja wyniosła 6064,24 zł brutto.

W skali roku ceny wzrosły o 9,2 proc., a pensje w porównaniu ze styczniem 2021 roku są wyższe o 9,5 proc. Teoretycznie więc, podwyżki cen powinny być dla pracowników niezauważalne. W praktyce jednak statystyka bywa zawodna.

Wynagrodzenia w górę, inflacja także

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2022 r. wyniosło 6.064,24 zł, co oznacza wzrost o 9,5 proc. w skali roku - podał Główny Urząd Statystyczny.

Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego ocenił, że w minionym miesiącu wzrost płac był niewiele wyższy niż inflacja. Dodał, że pensje rosły tylko w niektórych sektorach gospodarki, w tym głównie w branży HoReCa (gastronomia, hotelarstwo, catering) i rekreacji. - Wysoki wzrost obserwujemy też w handlu i budownictwie. Słabsze wyniki obserwujemy w energetyce - zauważył Rybacki.

Zdaniem ekonomisty wzrost płac może przyśpieszyć. W obliczu drożyzny presja płacowa rośnie, ale nie każdy może jednak liczyć na podwyżki.  - Na tym tle słabiej prezentować się będą przemysł i budownictwo. W przypadku obu tych branż możemy obserwować spadek siły nabywczej wynagrodzeń - zaznaczył Rybacki.

RadioZET.pl/PAP

CMjBQLDAsUGw=