Zamknij

15 sierpnia banki mają wolne. KIR: ostatnia chwila na przelew bankowy

Katarzyna Witwicka
12.08.2022 11:40
Przelewy 15 sierpnia
fot. PrzemoN/Shutterstock (ilustracyjne)

Jeśli nie pośpieszymy się z piątkowym przelewem, pieniądze trafią na konto odbiorcy dopiero we wtorek 16 sierpnia. Poniedziałek 15 sierpnia jest dniem wolnym od pracy także dla banków.

Przelew warto zaplanować z wyprzedzeniem – przypomina Krajowa Izba Rozliczeniowa. 15 sierpnia 2022 obchodzimy dwa święta - kościelne Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i państwowe Święto Wojska Polskiego. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy także dla bankowców, co może pokrzyżować plany ich klientów.

Kiedy dojdzie przelew? 15 sierpnia banki mają wolne

„Poniedziałek 15 sierpnia to dzień wolny od pracy, co oznacza, że system rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, ma przerwę w standardowym funkcjonowaniu. Terminowe płatności warto zaplanować i zlecić wcześniej lub skorzystać z przelewów natychmiastowych w systemie Express Elixir, który jest dostępny dla klientów banków także w dni świąteczne” – przypomniała KIR.

To właśnie dzięki systemowy Elixir pieniądze trafiają na konto odbiorcy za pośrednictwem standardowego przelewu. Księgowanie takich przelewów odbywa się podczas trzech sesji w dni robocze. Rozliczenie odbywa się o godzinie 9:30, 13:30 i 16.00.

„Trzeba zatem pamiętać, że przelewy, które zlecimy w najbliższy piątek, 12 sierpnia, po godzinie 16:00, trafią na konta odbiorców w kolejnym dniu roboczym – czyli we wtorek, 16 sierpnia” – czytamy w komunikacie.

 

O terminy nie muszą martwić się ci klienci banków, którzy planują przelewy walutowe. System Euro Elixir, w którym rozliczane są krajowe i transgraniczne przelewy w euro, 15 sierpnia będzie funkcjonował zgodnie ze zwykłym harmonogramem. Podobnie jak w każdym dniu roboczym, KIR przeprowadzi tego dnia 6 sesji rozliczeniowych.

Klienci, którzy spóźnią się z tradycyjnym przelewem, a chcą, by środki trafiły do odbiorcy na czas, mają jednak alternatywę. Można wówczas skorzystać z systemu płatności natychmiastowych Express Elixir, który działa w trybie ciągłym - 24/7/365, czyli również w weekendy i święta.

RadioZET.pl/KIR

CMjBQLDAsUGw=