Zamknij

Przełom w sprawie KPO. „Porozumienie w sprawie kamieni milowych”

Katarzyna Witwicka
13.05.2022 15:13

W najbliższych kilku, kilkunastu dniach powinno dojść do formalnego zaakceptowania KPO – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Polski rząd doszedł do porozumienia z Komisją Europejską.

KPO coraz bliżej
fot. Pawel Wodzynski/East News

Krajowy Plan Odbudowy coraz bliższy akceptacji. Komisja Europejska zobowiązała Polskę do zlikwidowania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, reformy systemu dyscyplinarnego i przywrócenia do pracy sędziów zwolnionych niezgodnie z prawem. Po złożeniu takiej deklaracji Polska będzie mogła liczyć na unijne pieniądze. Jak podkreślił rzecznik rządu, jest w tej sprawie porozumienie.

Będą pieniądze z KPO.  Polska i KE doszły do porozumienia

- Zarówno zespół ze strony polskiej, jak i zespół, który został stworzony przez przewodniczącą KE, doszły do porozumienia w zakresie treści kamieni milowych. Te zaaprobowane przez obie strony treści kamieni milowych zostały właśnie przekazane do dalszej procedury, już takiej finalnej, formalnej akceptacji przez KE – przedstawiciel rządu.

Rzecznik rządu dodał, że przed stroną polską pozostały jedynie „formalności”. – Potem czeka nas oczywiście realizacja poszczególnych reform, które są zapisane w KPO. Jest ich wiele, bo one nie dotyczą tylko wymiaru sprawiedliwości- podsumował. 

loader

RadioZET.pl/PAP